Očkovanie proti novému koronavírusu je čoraz reálnejšie. Európska lieková agentúra (EMA) prijala žiadosť o podmienečnú registráciu vakcín od dvoch žiadateľov, a to od konzorcia BioNTech a Pfizer a tiež Moderna Biotech Spain.
Mikas: Očkovanie proti COVID-19 môže výrazným spôsobom zmeniť priebeh celej pandémie
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) médiá v utorok informoval, že registračné rozhodnutia môžu byť vydané o niekoľko týždňov. Registrácia pritom prebieha v zrýchlenom konaní.
Termíny schválenia
Pfizer a BioNTech v rámci priebežného hodnotenia vakcíny BNT162b2 dodali všetky potrebné údaje o farmaceutickej kvalite, ako aj výsledky z laboratórnych štúdií.
EMA by mohla vydať stanovisko k registrácii do 29. decembra 2020. O vakcíne mRNA1273 pod názvom Moderna Covid-19 by mohla rozhodnúť do 12. januára 2021.
Vakcína spoločnosti Moderna má 100-percentnú účinnosť pri predchádzaní vážnemu priebehu COVID-19
ŠÚKL však dodáva, že tieto termíny sú určené na základe predchádzajúcich registračných procesov zahrnutých do priebežného hodnotenia a môžu sa zmeniť.
Závisieť to bude najmä od toho, či budú predložené údaje dostatočné alebo ich budú musieť výrobcovia doplniť.
Schválenie na Slovensku sa odvíja od rozhodnutia EMA
Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová dodala, že definitívny termín schválenia vakcíny na Slovensku sa bude odvíjať od rozhodnutia EMA. „Následne, ako budú vakcíny dodané, sa začne s očkovaním,“ povedala na margo termínu začiatku vakcinácie.
Ochota dať sa zaočkovať proti koronavírusu medzi Slovákmi mierne vzrástla, je v tom aj politika
Vakcína od konzorcia BioN-Tech a Pfizer sa vykonáva dvomi dávkami, pričom tá druhá je človeku podaná po dvoch týždňoch. Keďže skladovanie vakcín je problém, o ktorom sa dlhodobo hovorí, mysleli na ministerstve už aj na jeho riešenie.
„Skladovaná bude v zmysle nastavených podmienok – hlboko mraziace boxy, klimatizácia a záložný zdroj energie. Takýchto miest bude na Slovensku 25, aktuálne rezort finalizuje ich zoznam,“ vysvetlila Eliášová.
Logistika bude náročná
Logistika však bude náročná, bude treba vyriešiť najmä otázky distribúcie a skladovania veľkého množstva vakcín. Podľa Ondreja Sukeľa, prezidenta Slovenskej lekárnickej komory (SLeK), už debata s distribučnými spoločnosťami prebehla.
Británia je o krok bližšie k nasadeniu vakcíny proti COVID-19 od AstraZeneca, ak ju schváli regulačný úrad
Podľa Sukeľa na skladovanie vakcín pri mínus 70 stupňov Celzia aktuálne nie je uspôsobená žiadna lekáreň a žiadna distribučná firma, avšak dá sa to zvládnuť, aj keď nie nárazovo.
Preto by podľa jeho slov bolo vhodné zvážiť aj spoluprácu s lekárňami, nakoľko, ako povedal, je ich dosť a majú dostatočnú prevádzkovú dobu. Sukeľ poznamenal, že v zahraničí zrejme podobná spolupráca pri vakcinácii prebehne.
Vo svete je to inak
„Napríklad v USA niektoré štáty idú priamo zainteresovať lekárne do procesu očkovania, už teraz sa v lekárňach testuje s bežnými antigénovými testami,“ spomenul konkrétny príklad Sukeľ.
Zdravotnícki poradcovia v USA na stretnutí rozhodnú o postupe očkovania vakcínou proti koronavírusu
Otázne je tiež, aký veľký záujem o vakcíny bude. „Bude treba prežiť konšpiračné reči, ale záujem bude,“ povedal prezident komory lekárnikov a dodal, že lekárne sa na takúto spoluprácu dokážu pripraviť, ale nemôže to byť zo dňa na deň.
Na aktuálnu situáciu sme sa opýtali aj jednej z najväčších sietí lekární na Slovensku Dr. Max. Zatiaľ ich z rezortu zdravotníctva nikto nekontaktoval, rovnako ani z komory lekárnikov, preto sa zatiaľ tým, či budú schopní s vakcináciou pomôcť nezaoberali.
„Na Slovensku nie je aktuálne žiadna z vakcín proti COVID-19 registrovaná, preto by bolo z pohľadu zabezpečovania lekárenskej starostlivosti predčasné sa k téme vyjadrovať,“ odkázal hovorca siete Peter Sedláček.
Na dobrovoľnej báze
Ministerstvo pripomína, že očkovanie bude na dobrovoľnej báze. Vakcíny budú dodávané podľa plánu, pričom ten je pripravený vždy na najbližší štvrťrok. Začiatkom budúceho roka sa očakáva dodávka vakcín od ďalšieho konzorcia farmaceutických spoločností.
V Kanade dostane vakcínu proti koronavírusu väčšina obyvateľov do septembra, oznámil premiér Justin Trudeau
„Pri zdravotníkoch napríklad už dnes vieme, že všetci vakcínu nebudú požadovať, pretože časť z nich už prekonala COVID-19 a vakcína sa môže podať najskôr tri mesiace po prekonaní ochorenia,“ dodáva Eliášová.
Poradie očkovania
Ako prvý bude očkovaný personál, ktorý priamo pracuje s ľuďmi nakazenými novým koronavírusom. „Popri zdravotníkoch budú očkovaní aj vojaci, policajti a hasiči,“ dodáva hovorkyňa rezortu zdravotníctva.
Španielsko zaočkuje občanov v troch vlnách, prednosť dostanú seniori a zdravotníci
Následne sa vakcína ujde tým pracovníkom, ktorí zabezpečujú napríklad rozvody energie či iné činnosti, bez ktorých chod krajiny nemôže fungovať. Treťou skupinou sú pracovníci v domovoch sociálnych služieb.
„Nasledovať budú ľudia starší ako 65 rokov a klienti domovov sociálnych služieb, ktorí patria medzi najrizikovejších a takisto pacienti s chronickými chorobami,“ dodala Eliášová.
Odborníci odhadujú, že zaočkovanie bežnej populácie by sa mohlo začať na konci prvého kvartálu budúceho roka. O ďalších podrobnostiach bude rezort zdravotníctva postupne informovať.