Vakcína proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson môže vo výnimočných prípadoch viesť k tvorbe zriedkavých krvných zrazenín, no podľa Európskej liekovej agentúry (EMA) jej prínosy napriek tomu vysoko prevažujú nad prípadnými rizikami.
Viaceré európske štáty sa na základe tohto stanoviska rozhodli ďalej svojich občanov americkou vakcínou očkovať, vrátane Talianska či susedného Česka. Slovensko malo koncom apríla obdržať prvú dodávku 26 400 kusov, zatiaľ ich však prišlo len 10-tisíc.
EMA: Pri vakcínach od spoločnosti Johnson & Johnson existuje riziko krvných zrazenín, ale len výnimočne
Avšak aj keď sa Ministerstvo zdravotníctva SR rozhodne, že očkovacou látkou Johnson & Johnson očkovať začneme, vzhľadom na jej naštrbenú povesť je možné, že o ňu bude malý záujem, podobne ako pri vakcíne AstraZeneca.
Slabé čínske vakcíny
Podobný problém majú viaceré krajiny, preto sa čoraz viac hovorí o možnom kombinovaní dávok jednotlivých vakcín. Francúzi aj Nemci sa rozhodli, že tí, ktorí v prvom kole očkovania dostali AstraZeneca vakcínu, môžu dostať druhú dávku od inej spoločnosti.
Čína takisto zvažuje miešanie rôznych vakcín proti ochoreniu COVID-19, zrejme s cieľom zlepšiť relatívne nízku účinnosť svojich vlastných vakcín, ako uvádzajú singapurské noviny The Straits Times.
Čína zaočkovala voči koronavírusu už asi 200 miliónov obyvateľov, hlásia iba dva prípady ochorenia
Američania vakcíny zatiaľ kombinovať naplánovali, no napriek tomu sa im to nedopatrením podarilo. V americkej Aurore, v štáte Illinois, ôsmim obyvateľom v miestnej lekárni omylom podali prvú dávku vakcíny od spoločnosti Moderna, druhú od konzorcia Pfizer a BioNTech.
Aktuálne v súvislosti s tým prebieha vyšetrovanie, no žiadne nežiaduce účinky ani jeden z nich nehlásil, ako uvádza televízna stanica ABC News.
Kombinácia vakcín by mala fungovať
Odborníci, napríklad aj slovenský lekár a vedec Peter Celec, predpokladajú, že „kombinácia akýchkoľvek schválených vakcín bude fungovať, keďže vo všetkých prípadoch sa prezentuje imunitnému systému ten istý proteín“.
Takéto závažné rozhodnutia sa však podľa neho nemôžu robiť na základe „názorov, odhadov a tipov, ale len na základe dôkazov“. V tejto oblasti sa už realizujú viaceré štúdie.
Ministerstvo: Nateraz o tom neuvažujeme
Opýtali sme sa ministerstva zdravotníctva, či plánuje kombinovanie vakcín od rôznych výrobcov schváliť. Takéto rozhodnutie je totiž plne v ich právomoci, aj keď Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k celej veci môže vydať svoje odporúčanie.
„Zatiaľ o tejto možnosti neuvažujeme. Aktuálne platí, že na Slovensku aplikujeme rovnaký druh vakcíny, ktorú dostal človek aplikovanú ako prvú dávku,“ uviedla pre portál vZdravotníctve.sk hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.
Zdôraznila tiež, že prvoradým cieľom je bezpečnosť pacienta, preto budú postupovať primárne na základe odporúčaní odborníkov.