Variant omikron zrejme nie je posledný, podľa WHO stále existujú ideálne podmienky pre vznik nových mutácií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Omikron, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus varuje, že vo svete stále zostávajú ideálne podmienky pre vznik nových variantov koronavírusu.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa jeho slov je nebezpečné predpokladať, že variant omikron je posledný alebo, že „sme v záverečnej etape“.

Generálny riaditeľ WHO však pripustil, že akútna fáza pandémie by sa mohla tohto roku skončiť, ak sa splnia niektoré kľúčové ciele.

„Môžeme ukončiť šírenie ochorenia COVID-19 ako globálnu zdravotnícku núdzovú situáciu a môžeme to dosiahnuť v tomto roku,“ splnením cieľa WHO zaočkovať 70 percent populácie každej krajiny do polovice tohto roka so sústredením sa na najohrozenejších ľudí, povedal šéf WHO.

Zlepšiť podľa neho treba aj testovanie a tempo sekvenovania, aby sa pozornejšie mapovalo šírenie vírusu a objavujúce sa varianty.

„Je pravda, že v dohľadnej budúcnosti budeme žiť s ochorením COVID-19,“ povedal Tedros. Dodal však, že „naučiť sa žiť s ochorením COVID-19 nemôže znamenať, že dovolíme vírusu voľne sa šíriť. Nemôže to znamenať, že akceptujeme takmer 50-tisíc úmrtí týždenne na chorobu, ktorej sa dá predísť a dá sa liečiť“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tedros Adhanom Ghebreyesus
Firmy a inštitúcie Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)