Pravidelné monitorovanie mikroorganizmov a patogénov v odpadových vodách môže pomôcť v boji proti vírusu SARS-CoV-2. Týmto spôsobom by sa dalo zistiť nielen to, aké varianty koronavírusu na Slovensku máme, ale aj to, kde vzniknú nové ohniská.
V splaškoch sa totiž vírus objaví skôr, ako infikovaný človek, a teda prenášač, vôbec zistí, že sa vírusom SARS-CoV-2 nakazil. Odborníci by tak boli schopní včas zasiahnuť a zastaviť šírenie ochorenia COVID-19 vďaka cielenému testovaniu v konkrétnej oblasti.
SARS-CoV-2 sa môže prenášať kontaminovanou vodou. Slovenskí vedci už testujú riešenie
O projekte monitoringu odpadových vôd začal minulý týždeň hovoriť aj nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO). Vývojom detekčných testov sa pritom už od februára tohto roka zaoberá Slovenská akadémia vied (SAV).
Detekčné testy
Výskumná činnosť Domenica Pangalla a Zuzany Kisovej z Ústavu molekulárnej biológie SAV je zameraná na vyhľadávanie virálnych a bakteriálnych patogénov v odpadových vodách, o ktorých predpokladajú, že sú prvotným krokom v rýchlemu odhaleniu ohnísk.
Okrem objavenia SARS-CoV-2 sa v rámci projektového zámeru sústredia na vyvinutie a optimalizovanie protokolu pre detekciu multirezistentných baktérií voči antibiotikám.
Ľudia so stratou čuchu po COVID-19 si ho môžu vyšetriť na diaľku, SAV spustila jedinečný projekt
„V tomto čase nám slúži SARS-CoV-2 ako modelový systém pre vývin spoľahlivých DNA a RNA extrakčných metód z odpadových vôd, ktoré by sa mohli použiť pri ďalších možných epidémiách,“ uviedli pre portál vZdravotníctve.sk.
Ich cieľom je získanie čistej nukleovej kyseliny bez vplyvu inhibítorov, t.j. látok, ktoré zastavujú alebo výrazne spomaľujú chemické reakcie a ktoré sú prítomné v odpadových vodách.
Potrebujeme optimalizovať
Samotné testy však ešte 100-percentne pripravené nie sú. „Čo sa týka SARS-CoV-2, analyzovali sme viaceré vzorky odpadových vôd, skríning odhalil pozitivitu iba v niektorých prípadoch,“ uvádza Pangallo.
Znamená to, že vedci z Ústavu molekulárnej biológie, Virologického ústavu SAV a Výskumného ústavu vodného hospodárstva sa v rámci spolupráce musia naďalej venovať optimalizácii detekčných systémov.
Slovenskí vedci potvrdili nový variant koronavírusu rozšírený u nás aj v Česku. Je infekčnejší a potláča imunitnú odpoveď
Na projekte, ktorý by mal trvať ešte dva roky, spolupracujú s National Cheng Kung University na Taiwane. Vyvinuté metódy majú totiž v budúcnosti slúžiť nielen na odhalenie vírusov, ale aj na hĺbkovú analýzu mikrobiálnych spoločenstiev v odpadových vodách.
Rezort zdravotníctva sa na SAV so žiadosťou o spoluprácu na projekte monitorovania odpadových vôd neobrátil, ako potvrdil Pangallo: „Naše laboratórium nemá zatiaľ žiadnu spoluprácu s Ministerstvom zdravotníctva SR.“
Referenčné centrum
Monitoringu odpadových vôd sa bude venovať Národné referenčné centrum pod Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ako pre portál vZdravotníctve.sk potvrdila hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková.
„V súčasnosti pracujeme na stratégii a logistike plánovaného environmentálneho surveillance odpadových vôd na detekciu vírusu SARS-CoV-2,“ uviedla s tým, že tento spôsob vyhľadávania vírusu je efektívne robiť práve v čase, keď sa počet nových prípadov znižuje.
Prieskum pozitívnych vzoriek opäť preukázal dominanciu britského variantu koronavírusu na Slovensku
Na vývoji metódy vyhľadávania vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách pracovalo Národné referenčné centrum pre mikrobiológiu životného prostredia na ÚVZ už v prechádzajúcom období.
Doplnok k testom
Vyhľadávanie vírusu cez monitoring čistiarní odpadových vôd (ČOV) úplne nenahradí testovanie, doplní však komplexnejší pohľad na to, v ktorých častiach Slovenska počet prípadov narastá, respektíve vznikajú epidémie alebo sa, naopak, počet prípadov znižuje.
Na lokality s narastajúcim počtom potvrdených prípadov sa potom budú epidemiológovia prioritne zameriavať a nastavia potrebné protiepidemické opatrenia, ako ďalej vysvetľuje Račková.
Ani po prekonaní COVID-19 ste ešte nevyhrali. Tri štvrtiny pacientov majú následky a pol roka "po" vyššie riziko smrti
Upozorňuje však, že stále sa bude vykonávať cielené PCR testovanie v rámci epidemiologického vyšetrovania, ktoré sa týka nielen pozitívnych osôb, ale aj ich úzkych kontaktov. Vyšetrenie vzoriek budú vykonávať laboratóriá úradov verejného zdravotníctva.
Kedy to bude?
Na to, kedy plánujú s ministrom týmto systémom monitoringu odpadových vôd začať, sme sa opýtali priamo na ministerstve. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová portálu vZdravotníctve.sk potvrdila, že v niektorých oblastiach už systém funguje.
„Globálne je to ale ešte predmetom diskusie. Ak sa na tom zhodneme, tak odhadom začiatkom leta,“ doplnila. Monitoring pritom budú využívať na dosiahnutie oboch cieľov, teda vytipovanie ohnísk, ako aj definovanie mutácií.
Tretia vlna pandémie na Slovensku. Odborníci prezradili, ako bude vyzerať a či sú na ňu nemocnice pripravené
„Z indikátorov v spodných vodách sa dá napríklad povedať, že v tejto dedine je nárast infekčnosti, zároveň sa dá aj sekvenovať, o akú mutáciu ide. Vďaka tomu vieme predpokladať, kde nastane problém,“ vysvetlila Eliášová.
Na rizikovú lokalitu by sa následne zamerala činnosť hygienikov a epidemiológov, časť obyvateľstva v rizikovej zóne by bola testovaná PCR testami, ako ďalej potvrdila hovorkyňa rezortu. „Ale len lokálne, kde by sme mali indíciu, že by mohlo dôjsť k zhoršeniu,“ dodala na záver.
Tým, ktorí prekonali COVID-19, by mala stačiť jedna dávka vakcíny. Minister je za, epidemiologička vidí háčik
O tom, že sledovať výskyt vírusu v odpadových vodách je rozumné, je presvedčená aj epidemiologička Alexandra Bražinová. Podľa jej slov nám to pomôže sledovať trend výskytu infekcie COVID-19 v jednotlivých komunitách v spádovom regióne čističiek odpadových vôd.
„Pri signalizovanom zvýšení výskytu môžeme cielene danú lokalitu pretestovať a zachytiť ohniská,“ dodala pre portál vZdravotníctve.sk.