Opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 spomalili aj šírenie ďalších akútnych respiračných ochorení (ARO). Uvádza to Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) v správe, ktorú zaslala jeho hovorkyňa Daša Račková.
Viac o téme: Koronavírus
Počet chorých v prepočte na stotisíc obyvateľov na ARO bol na začiatku chrípkovej sezóny 2020/2021 výrazne nižší ako v rovnakom období predchádzajúceho roka. Ešte výraznejší rozdiel oproti predchádzajúcej chrípkovej sezóne zaznamenali hygienici vo výskyte chrípky a jej podobných ochorení (CHPO).
Nižšia chorobnosť
Takmer vo všetkých sledovaných týždňoch v aktuálnej chrípkovej sezóne dosahuje chorobnosť na ARO, vrátane CHPO, menej ako polovicu chorobnosti v rovnakých týždňoch predchádzajúcej sezóny.
„Výrazný medziročný pokles počtu ARO je očakávaným vedľajším efektom opatrení prijatých na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 orientovaných na zníženie stretávania sa ľudí. COVID-19 je rovnako ako chrípka a jej podobné ochorenia respiračným ochorením šíriacim sa kvapôčkovou infekciou. Respiračné ochorenia sa prenášajú z človeka na človeka väčšinou pri kašľaní, kýchaní, rozprávaní, ale i pri vydychovaní vzduchu,“ vysvetľuje ÚVZ.
Chrípková epidémia
Úrad predpokladá, že pre opatrenia nemusí tento rok na prelome januára a februára dôjsť k celoštátnej chrípkovej epidémii, ako to bolo po minulé roky. To je podľa ÚVZ dobrou správou, pretože ochorenie na chrípku aj na COVID-19 súčasne je možné.
„Pri ochorení spôsobeným jedným vírusom sa dokonca zvyšuje pravdepodobnosť nakazenia sa ďalším vírusom alebo baktériou, pretože organizmus je oslabený. Súbežný priebeh chrípky a COVID-19 môže významne zhoršiť zdravotný stav,“ dodal ÚVZ.