Vedci dosiahli významný pokrok v prevencii proti HIV. Jedna injekcia účinkuje až dva mesiace

Za úspechom stojí kabotegravir.
HIV, lekár, test krvi
Foto: ilustračné, Getty Images

Odborníci predstavili nový typ dlhotrvajúcej prevencie proti HIV u žien. Štúdia analyzovala účinky kabotegraviru a zistila, že táto antiretrovírusová injekčná liečba bola o 89 percent účinnejšia v porovnaní so súčasnou dennou formou terapie.

Lekár Anthony Fauci z amerického Národného zdravotníckeho inštitútu (NIH) vyhlásil, že dosiahli „obrovský pokrok“. „Nemyslím si, že môžeme dostatočne zdôrazniť dôležitosť tejto štúdie,“ dodal.

Výhody terapie

HIV v súčasnosti ovplyvňuje životy viac ako 38 miliónov ľudí na svete. Kabotegravir je podľa vedcov forma prevencie, ktorú nazývajú preexpozičná profylaxia (PrEP) a žena ho musí užívať ešte predtým, ako sa nakazí.

V súčasnosti spočíva PrEP v každodennom užívaní liekov, čo je takisto efektívna prevencia, no človek musí striktne dodržiavať určitý režim a malý odklon v terapii môže spôsobiť zníženie ochrany pred vírusom.

Len jedna dávka kabotegraviru dokáže ochrániť človeka na dva mesiace, a to s oveľa silnejším účinkom oproti preorálnej terapii.

Prekvapivé výsledky výskumu

Štúdiu s názvom HPTN 084 odštartovali koncom roka 2017 a zamerala sa na efektívnosť látky na ochranu sexuálne aktívnych cisrodových žien v oblasti subsaharskej Afriky.

Vzorku tvorilo 3 223 žien od 18 do 45 rokov. Jedna skupina dodržiavala preorálnu terapiu a druhá užívala nový experimentálny liek.

V závere prišli na to, že práve kabotegravir bol o 89 percent účinnejší, pričom v tejto skupine sa infikovali HIV len štyri ženy, z toho dve prestali s injekčnou prevenciou. V preorálnej skupine sa infikovalo 34 žien.

Odborníci upozorňujú, že v postihnutých krajinách spozorovali u žien veľmi vysoké riziko nákazy a mnohé z nich majú problémy s dennou terapiou.

Žiadne výrazné vedľajšie účinky

Predchádzajúce štúdie dokázali, že kabotegravir je bezpečný a efektívny pri prevencii cisrodových mužov a transrodových žien.

Spoluautorka štúdie Mina Hosseinipour vyhlásila, že po rokoch skúmania prevencie voči HIV u žien je rada, že konečne našli riešenie.

Výskum plánovali ukončiť v roku 2022. Na novembrovom stretnutí však dospeli k záveru, že látka je bezpečná, účinná a nemá žiadne výrazné vedľajšie účinky.

Aj napriek sľubným zisteniam sa musia vedci zamerať na niekoľko ďalších otázok, ako napríklad, či je kabotegravir bezpečný pre tínedžerky alebo tehotné ženy.

Viac k osobe: Anthony FauciMina Hosseinipour
Firmy a inštitúcie: Národný zdravotnícky inštitút (NIH)

Odporúčané