Vedci našli miesto, kde v mozgu vzniká sexuálna túžba. Zistili, ako ju vypnúť

mozog, výskum
Foto: ilustračné, Getty Images

Ako vlastne vzniká túžba? Pre biológov a lekárov je to veľmi zaujímavá otázka. Vďaka enzýmu zvanom aromatáza možno objavili miesto, kde a ako v mužskom mozgu vzniká sexuálna túžba a zistili aj to, ako regulovať jej intenzitu, informuje Medicalnewstoday.com.

Vedci z laboratória Northwestern University v Chicagu skúmali myši, u ktorých absentovala tvorba aromatázy v mozgu. Chceli zistiť, do akej miery je potrebná pre normálne sexuálne vzrušenie. Jej produkciu zabezpečuje špeciálny gén, ktorý bol u skúmaných myší „vypnutý“.

Myši sa začali správať asexuálne

Všimli si, že samci hlodavcov, ktorým sa v špeciálnej oblasti mozgového tkaniva enzým netvoril, boli približne o polovicu menej sexuálne aktívni – a to napriek tomu, že hladina testosterónu v ich krvi bola v porovnaní s kontrolnou skupinou samcov vyššia.

Zároveň zistili, že myši, ktorých organizmus aromatázu neprodukoval vôbec, neboli sexuálne aktívne vôbec. Pri deficite aromatázy samci myší absolútne strácali záujem o sexuálne aktivity.

Testosterón potrebuje spojenca

Podľa vedúcej autorky výskumu, doktorky Hong Zhao, zohráva aromatáza dôležitú úlohu pri tvorbe estrogénu u žien aj u mužov.

Muži estrogén potrebujú takisto – aby poháňal ich sexuálnu túžbu. O tento proces sa stará už spomínaný enzým, ktorý v mozgu transformuje hormón testosterón na estradiol, hormón estrogénového typu.

Nové terapeutické možnosti

Vedci sa domnievajú, že nové zistenie by mohlo viesť k efektívnejšej terapii porúch sexuálnej túžby. Stačilo by umelo znížiť alebo zvýšiť aktivitu kľúčového enzýmu.

Podľa vedcov by regulácia enzýmu mohla pomôcť napríklad pacientom s depresiou, ktorí užívajú niektoré typy antidepresív (selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu), pretože vedľajším účinkom týchto liekov je práve strata libida.

Experiment výskumníci podrobne opísali v magazíne Endocrinology.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom