Dve nové štúdie z University of Rochester Medical Center (URMC) odhalili súvislosť medzi vapingom a mozgovou hmlou. Vaping predstavuje fajčenie elektronickej cigarety. Tá zahriatím kvapalnej náplne vytvára jemnú paru podobnú dymu, ktorá sa ďalej vdychuje.
V minulosti už iné štúdie poukázali na súvislosť medzi vapovaním a mentálnym postihnutím u zvierat. Tím URMC je však prvý, ktorý dokázal súvislosť u ľudí.
Až tretina závislých na liekoch sa z toho nikdy nedostane. K rizikovým skupinám patria aj zdravotníci
Pod vedením Dongmei Liovej získal údaje z dvoch národných prieskumov. V jednom analyzovali viac ako 18-tisíc odpovedí študentov stredných a odborných škôl a v druhom 886-tisíc odpovedí dospelých respondentov z USA.
Na veku nezáleží
Oba prieskumy sa pýtajú na podobné otázky týkajúce sa fajčenia a vapingových návykov, ako aj problémov s pamäťou, pozornosťou a duševnými funkciami.
Z odpovedí vedci urobili záver, že dospelí aj deti, ktorí holdujú vapingu, majú s väčšou pravdepodobnosťou ťažkosti so sústredením sa, pamäťou alebo s prijímaním rozhodnutí ako tí, ktorí „nevapujú“.
Ukázalo sa, že u ľudí, ktorí fajčia aj „vapujú“, a to bez ohľadu na vek, je pravdepodobnosť problémov s duševnými funkciami najväčšia. Za nimi nasleduje skupina ľudí, ktorí buď fajčia alebo „vapujú“. Najmenšiu pravedpodobnosť prejavu mozgovej hmly mali tí, ktorí sa akémukoľvek fajčeniu vyhýbajú.
Rebélia, hnev a depresie ľudí. Na to by sa mala pripraviť vláda pre lockdown
Štúdia tiež preukázala, že u detí a mládeže bola pravdepodobnejšia mozgová hmla, teda chronický únavový syndróm, ak začali s vapingom pred dosiahnutím veku 14 rokov.
Alkohol, drogy a cigarety
Nie je to až také prekvapujúce, keďže mozgová hmla je jedným z mnohých následkov spôsobených nadmerným užívaním alkoholu a omamných látok. Je to typ kognitívnej dysfunkcie, ktorý sa často definuje aj ako duševná únava.
„S nedávnym nárastom vapingu medzi tínedžermi sú to veľmi znepokojujúce správy a naznačujú, že musíme zasiahnuť ešte skôr,“ uviedla pre News Medical Liová a dodala, že začínať preventívne programy až na stredných školách môže byť v skutočnosti neskoro.
Dospelí neváhajú dať deťom cigaretu, prieskum vyvrátil aj jeden mýtus
Dospievanie je kritickým obdobím pre vývoj mozgu, najmä pre vývin vyšších kognitívnych funkcií. Platí tiež, že v období dospievania sme náchylnejší na zmeny v mozgu vyvolané nikotínom.
Dôsledok alebo príčina?
Aj keď elektronickým cigaretám chýba veľa nebezpečných zlúčenín nachádzajúcich sa v tabakových cigaretách, dodávajú rovnaké množstvo alebo dokonca viac nikotínu. Preto sú najmä pre deti a dorast nebezpečné.
Zatiaľ čo štúdie URMC jasne ukazujú súvislosť medzi vapingom a mentálnymi funkciami, nie je jasné, ktoré symptómy mozgovej hmly konkrétne spôsobuje. Je ale rovnako možné, že ľudia s príznakmi mozgovej hmly sú jednoducho náchylnejší na fajčenie alebo vaping.
Závislosť na nikotíne a heroíne je podobná. Zbaviť sa ich si vyžaduje obrovské úsilie
Liová a jej tím preto tvrdia, že sú potrebné ďalšie štúdie, ktoré budú sledovať deti a dospelých v čase, aby sa mohla presne analyzovať príčina a následok vapingu v súvislosti so vznikom a prejavmi mozgovej hmly.