Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) má po nákaze koronavírusom príznaky ochorenia Covid-19 len okolo 60 percent ľudí, uvádza Businessinsider.com.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo šesť nakazených a urobili takmer 1200 testov
Znamená to, že vyše tretina infikovaných, približne 40 percent, je asymptomatická, čo je viac, ako lekári pôvodne predpokladali.
Ľudia bez príznakov sú menej infekční
CDC zároveň odhaduje, že pravdepodobnosť prenosu vírusu z asymptomatických jedincov je zhruba 75-percentá. Prvotné odhady Centra však hovorili o 100-percentnom prenose.
Úmrtnosť na Covid-19 je nižšia
Nová analýza CDC tiež hovorí o smrtnosti vírusu, ktorá by mala byť len o niečo vyššia ako pol percenta – pravdepodobnosť úmrtia po nákaze teraz vedci odhadujú na 0,65 percenta. Po vypuknutí pandémie sa však v odborných kruhoch hovorilo o hodnote 3,4 percenta.
Ako sa na Slovensku šíri koronavírus a odkiaľ sú pozitívne testovaní? Zanalyzovali 363 prípadov
Vypočítať mieru úmrtnosti na infekciu je podľa matematického epidemiológa Timothyho Russella z Londýnskej univerzity naozaj náročné, pretože by sme museli poznať presný počet infikovaných. Vzhľadom na častý asymptomatický priebeh ochorenia to však zrejme nebude možné, povedal pre Nature.com.
Zomiera menej ako percento nakazených
Odhaduje sa, že medzi vstupom infekcie do tela a úmrtím môžu uplynúť až dva mesiace. Podľa Russella zomiera na Covid-19 približne päť až desať pacientov z tisícky nakazených. Výsledky z posledných štúdií teda naznačujú, že smrtnosť je medzi pol až jedným percentom.
Odborník WHO: Druhá vlna koronavírusu udrie veľmi skoro. Urýchli ju intenzívnejší pohyb ľudí
Vedci však zároveň upozorňujú, že úmrtnosť sa môže líšiť v závislosti od úrovne poskytovanej zdravotnej starostlivosti, veku, etnicity či sociálno-ekonomických parametrov v jednotlivých krajinách.