V boji s pandémiou spôsobenou vírusom SARS-CoV-2 sa väčšina štátov sveta spoliehala a veľa z nich stále spolieha na testovanie. Testov je mnoho, no všeobecný názor odborníkov je taký, že PCR testy vedia pomerne presne určiť, či je človek nakazený alebo nie.
Najnovšia americká štúdia však dokazuje, že človek počas dňa vylučuje rôzne množstvo vírusu, čo znamená, že niektorých pozitívnych jedincov ani PCR, ani žiaden iný komerčne používaný test, zachytiť nemusí. Podobnému výskumu sa venujú aj slovenskí vedci.
Nová teória o vzniku mutácií mení pohľad na očkovanie. Vedec Celec vysvetľuje, v čom spočíva riziko
Denný cyklus
Michala Zemana z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (PriF UK) sa venuje štúdiu hlodavcov, avšak nie v súvislosti s reakciou na vakcíny, ale skúma ich správanie sa počas dňa. Zaujíma sa najmä o to, ako sa mení ich aktivita ráno a večer či po podaní stravy.
V rámci výskumu toho, aké prirodzené (cirkadiánne a ultradiánne) biorytmy laboratórne hlodavce majú, profesor spolu so svojím tímom prišiel k záverom, ktoré ovplyvňujú aj testovanie na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2.
Britský variant koronavírusu zvyšuje riziko úmrtia zhruba o 55 percent, ukázali štúdie
„Na jar sme sa s profesorom Zemanom stretli a jedna z prvých vecí, na ktorú hneď upozorňoval, bola tá, že denný cyklus pravdepodobne zásadne ovplyvňuje veľkosť virálnej nálože, ktorú vylučujeme, a teda aj výsledky testov, PCR, ale aj antigénových,“ tvrdí Richard Kollár.
Dýka do chrbta
Tieto zistenia potvrdili aj iní odborníci. Kollár ďalej vysvetľuje, že „virálna nálož zrejme silno súvisí s dennou hodinou a môže byť zákernou dýkou do chrbta našej atómovej zbrani a všeobecne schopnosti identifikovať infikovaných“.
K rovnakým záverom prišli aj americkí vedci z Vanderbilt University v Nashville, ktorí svoju štúdiu zverejnili počas víkendu na vedeckom zdravotníckom fóre. O tom, že výsledok testu pri výtere z nosohltanu sa môže líšiť podľa dennej doby, už informovala aj agentúra Reuters.
Je nutné obmedziť mobilitu, epidemiologička varuje pred juhoafrickou mutáciou. Čo urobí štát?
Vedci analyzovali spolu 31 094 testov vykonaných u symptomatických aj asymptomatických jedincov zo 127 testovacích miest. U 2 438 testov sa preukázal COVID-19. Štúdia naznačuje, že ľudia môžu byť v určitú dennú dobu nákazlivejší ako v inú.
O druhej poobede
Tieto závery podľa spoluatorky štúdie Candace McNaughtonová vyvolávajú otázky, či „môžu byť testy na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 menej presné, keď sa odoberajú medzi neskorým večerom a skorým ránom“.
Testy boli totiž s najvyššou pravdepodobnosťou pozitívne okolo 14-tej hodiny a podiel pozitívnych testov v skorých popoludňajších hodinách bol dvojnásobne vyšší ako najnižší podiel zaznamenaný v iných denných dobách.
Vedci konečne odhalili, čo robí koronavírus v našom srdci. Výsledky môžu pomôcť v liečbe
Zmeny sa najvýraznejšie prejavili v ambulantných a ústavných testovacích lokalitách. Tieto zistenia by podľa autorov mali mať vplyv na stratégiu testovania aj očkovania.
Dalo by podľa nich tiež nastaviť, kedy musí byť prekrytie dýchacích ciest na verejných priestoroch obzvlášť prísne, ale tiež nariadiť napríklad skoré ranné nákupy pre ohrozené skupiny obyvateľstva.