Vedci rozlúskli ďalší rébus okolo COVID-19. Ako dlho sa po prekonaní koronavírusom nenakazíte?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Young female in a medical protection mask looking out the door
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Vedci z univerzity Yale rozlúskli ďalší rébus okolo pandémie koronavírusu. Zistili, aká veľká je šanca a frekvencia možnosti sa znova infikovať COVID-19.

Ak sa prekonavší domnievajú, že keď už raz ochorenie prekonali, ich imunitný systém ich dokáže naveky ochrániť pred ďalšou reinfekciou, sú žiaľ na omyle. Informoval o tom portál nps.org.

Sezónne koronavírusy

Ako uviedol evolučný biológ Jeffrey Townsend, reinfekcie nie sú len možné, ale dokonca žiadané. Odborník a jeho tím v štúdii skúmali štyri druhy koronavírusov označované ako „sezónne koronavírusy“.

Viac o téme: Koronavírus

Tie mimo pandemického obdobia tvoria asi 30 percent prechladnutí. Cieľom ich skúmania bolo poskytnúť odpoveď na zásadnú otázku: Ako často môže u ľudí dochádzať k reinfekcii SARS-CoV-2?.

Townsed pripomenul, že počas roka ľudia bežne ochorejú na chrípku a dokonca aj opakovane. Nie je preto dôvod očakávať, že to bude inak pri koronavíruse.

Ochrana pred reinfekciou je individuálna

Experti však tvrdia, že existuje iba minimálne riziko reinfekcie ihneď po prekonaní ochorenia. Po štyroch mesiacoch však táto šanca postupne rastie. Údaje naznačujú, že ľudia sa opakovane nakazia každý rok či dva.

Všetko však závisí aj toho, či osoby každodenne prichádzajú do styku s veľkým počtom ľudí alebo žijú v spoločnej domácnosti s deťmi, ktoré pravidelne navštevujú školu.

„Tento časový rámec pre opätovné nakazenie predpokladá úplné zrušenie protipandemických opatrení a ilustruje situáciu, kedy sa ako spoločnosť prestaneme chrániť,“ hovorí Townsend.

Mutácie SARS-CoV-2

Ďalším určujúcim faktorom je aj miera mutácie koronavírusu. Počas vlny delta variantu ponúkala prekonavším až 85 percentnú ochranu. To ale už neplatí v prípade oveľa nákazlivejšieho variantu omikron, kedy ochrana klesla na 55 percent. Takže sa zvýšila aj šanca na reinfekciu.

Vedci opakovane ľudí vyzvali k očkovaniu. Okrem toho, že zvyšuje ochranu imunitného systému pred ochorením, rapídnym spôsobom znižuje riziko ťažkého priebehu najmä u rizikovej skupiny obyvateľstva, teda u starších osôb alebo pacientov s oslabenou imunitou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať