Vedci pravdepodobne odhalili, prečo Alzheimerova choroba a demencia postihujú viac ženy ako mužov. Doteraz predpokladali, že dôvodom je skutočnosť, že ženy žijú dlhšie ako muži.
Nový výskum, ktorý prezentovali na Medzinárodnej konferencii Alzheimerovej asociácie v Los Angeles uvádza, že to tak nemusí byť. Túto disproporciu môžu podľa vedcov vysvetľovať rozdiely v mozgových prepojeniach a génoch špecifických pre obe pohlavia.
Pozorovali proteín tau
Vedci z amerického Vanderbilt University Medical Centre študovali snímky mozgu stoviek mužov a žien. Zamerali sa pritom na proteín s označením tau.
Jednou z charakteristík Alzheimerovej choroby je hromadenie tau proteínov a amyloidov v mozgu. Keď vytvoria toxické, spletené zhluky, spôsobí to odumieranie mozgových buniek, čo vedie k problémom s pamäťou.
Alzheimerova choroba by sa mohla liečiť iným spôsobom, vedci prišli s novým zistením o cievach
Vedci našli rozdiely medzi pohlaviami v spôsobe, ako sa proteín tau šíri oblasťami mozgu. Zdá sa, že ženy majú lepšie prepojenie medzi jednotlivými oblasťami, kde sa vytvára proteín tau, čo má podľa štúdie dopad na mozog.
Práve pre vyššiu prepojenosť môže byť tak ženský mozog náchylnejší na rýchlejšie šírenie proteínov tau, a teda aj ku kognitívneho úpadku.
K rizikám patria aj gény špecifické pre pohlavia
Iná štúdia z University of Miami našla dôkazy, že k rizikám vzniku Alzheimerovej choroby patria tiež gény špecifické pre mužov a ženy. Toto zistenie by mohlo viesť k vytváraniu jedinečných rizikových profilov u mužov a žien.
„Genetika môže prispievať k rozdielom v rizikách vzniku a vývinu choroby medzi pohlaviami,“ povedal Brian Kunkle, ktorý výskum viedol.
Nateraz však nie je známe, či sa dá táto informácia použiť pri identifikovaní mužov a žien, ktorým táto choroba hrozí.