Vedci skúmali prenos mRNA vakcín do materského mlieka. Z výsledkov plynie pre matky jasné odporúčanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
dojča, dojčenie, matka
K novým zisteniam prispeli vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu, ktorí sa zaoberali otázkou, či sa mRNA vakcína dokáže dostať do materského mlieka a napokon aj do organizmu kojenca. Foto: ilustračné, Getty Images

Vakcíny proti COVID-19 sú rovnako nové ako samotné ochorenie a koronavírus, ktorý ho spôsobuje, preto sú stále ich všetky účinky predmetom skúmania.

K novým zisteniam prispeli vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu, ktorí sa zaoberali otázkou, či sa mRNA vakcína dokáže dostať do materského mlieka a napokon aj do organizmu kojenca.

Kalifornskí vedci analyzovali mlieko, ktoré im poskytlo sedem žien po tom, ako dostali očkovaciu látku. Štúdiu vykonali od decembra 2020 do februára 2021.

Priemerný vek matiek bol 37,8 roka. Ich potomkovia mali od jedného do troch mesiacov. Vzorky mlieka odobrali pred vakcináciou a v rôznych časoch maximálne 48 hodín po prijatí vakcíny.

Jednoznačný dôkaz

Výskumníci zistili, že ani v jednom prípade sa v mlieku nenašla stopa po vakcíne. Získali tak prvé priame dôkazy o tom, že sa touto cestou nemôže dostať do tela dieťaťa.

Ponúkajú tak dôkazy o bezpečnosti očkovacích látok proti COVID-19 pre dojčiace matky, ktoré sa obávali podstúpiť vakcináciu alebo prerušili dojčenie zo strachu, že môže nejakým spôsobom uškodiť dieťaťu.

Vedci demonštrovali, že mRNA vakcíny inhibujú prenos koronavírusu. V rámci štúdie analyzovali vakcíny Pfizer a Moderna, ktoré obsahujú mRNA a používajú sa aj na Slovensku. Výsledky zverejnili v žurnále JAMA Pediatrics.

Minimálne riziko

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby sa dojčiace matky nechali zaočkovať.

Celosvetová organizácia zaoberajúca sa propagáciou, podporou a ochranou dojčenia Academy of Breastfeeding Medicine uvádza, že existuje len veľmi malé riziko prenosu mRNA do tkaniva v prsníkoch alebo do mlieka, čo by teoreticky mohlo ovplyvniť imunitu dieťaťa.

„Výsledky posilňujú odporúčania, že mRNA vakcíny sú počas dojčenia bezpečné. Ľudia, ktorí dojčia a dostali vakcínu, by s tým nemali prestať,“ povedala spoluautorka Stephanie L. Gaw.

Vedúca štúdie Yarden Golan potvrdila, že v žiadnej vzorke mlieka nezistili mRNA spojenú s vakcínami. „Tieto zistenia poskytujú experimentálne dôkazy o bezpečnosti využitia mRNA vakcín v čase laktácie,“ dodala.

Autori zároveň podporujú vykonanie ďalších klinických štúdií na väčšej vzorke populácie, ktoré by mohli pomôcť lepšie odhadnúť dopad vakcín v čase laktácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ModernaPfizer