Vedci zo SAV izolovali prvé slovenské kmene vírusu SARS-CoV-2, použijú ich na ďalší výskum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus
Ilustračná fotografia.

Virológom z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) sa v špeciálnom laboratóriu s tretím stupňom biologickej bezpečnosti podarilo izolovať na bunkových kultúrach prvé slovenské kmene vírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom Slovenská akadémia vied v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala hovorkyňa Monika Hucáková.

Vzorky pacientov poskytli hygienici

Výsledkom izolácie kmeňov vírusu je pripravenie neinfekčných vzoriek, ktoré bude následne skúmať tím Tomáša Szemeša z Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave. Cieľom výskumu bude identifikácia kompletného genetického zloženia vírusu.

Viac k téme Koronavírus

„K tomuto úspechu prišlo vďaka úzkej spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva. Národné referenčné centrum pre chrípku pod vedením Edity Staroňovej ústretovo poskytlo klinické vzorky prvých slovenských pacientov, ktoré poslúžili ako zdroj vírusu. Následne sa na izolácii vírusu tímovo podieľali viacerí členovia Oddelenia ekológie vírusov na Virologickom ústave BMC SAV. Za prácu v laboratóriu si zaslúži kredit predovšetkým Monika Sláviková,,“ povedal Boris Klempa, vedúci Oddelenia ekológie vírusov z BMC SAV.

Spojili sa pre dobrú vec

Klempa vysvetľuje, že po úspešnej identifikácií genetického zloženia vírusu budú slovenské kmene vírusu SARS-CoV-2 vložené do Európskeho vírusového archívu, ktorého je Virologický ústav BMC SAV zakladajúcim členom, vďaka čomu bude mať k vzorkám prístup aj medzinárodná vedecká komunita.

Vzorky tak budú môcť použiť pre ďalší výskum aj zahraniční vedci. Podľa Klempu je izolácia kmeňov vírusu príkladnou ukážkou spolupráce slovenských verejných a akademických inštitúcií, ktoré sa v ťažkej situácii spojili pre dobrú vec a prispejú k medzinárodnému výskumu nového vírusu.

Výskumná klinika BMC SAV má viac ako 40-ročnú tradíciu v klinickom výskumu v oblasti endokrinológie, diabetu, stresu, autoimunity, kardiovaskulárneho a autonómneho nervového systému. Na oddelení pracuje 5 lekárov s bohatými skúsenosťami a kvalifikáciou v klinickom výskume.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KlempaMonika Hucáková
Firmy a inštitúcie Biomedicínsky ústav SAVSAV Slovenská akadémia vied