Ľudia trpiaci zápalovým ochorením čriev (IBD) majú viac ako dvakrát vyššie riziko vzniku demencie. „Naše zistenia ukazujú, že možno existuje prepojenie medzi IBD a neurokognitívnym poklesom,“ uviedol jeden z autorov novej štúdie Bing Zhang z University of California v San Franciscu.
Koronavírus má na telo nečakaný dopad, podľa vedcov môže byť spúšťačom cukrovky
Výskum síce nepreukázal, že IBD spôsobuje demenciu, ale Zhang a jeho kolegovia načrtli niekoľko spôsobov, ako môžu byť spojené.
Narušenie črevného mikrobiómu
Podotkli, že chronický zápal považujú za spúšťač procesov, ktoré súvisia s Alzheimerovou chorobou a krvné zrazeniny a mŕtvica súvisia s vaskulárnou demenciou. Ďalšou možnosťou je súvis s narušením črevného mikrobiómu, ktorý zrejme zohráva úlohu pri IBD.
Priebeh výskumu
Výskumníci z Taiwanu a USA v žurnále Gut uviedli, že z taiwanskej databázy vybrali 1742 ľudí starších ako 45 rokov, ktorým od januára 1998 do decembra 2011 najmenej dvakrát diagnostikovali IBD.
Negatívne myslenie je pre mozog ako jed. Objavili nový rizikový faktor pre vznik Alzheimerovej choroby
V tom čase však netrpeli demenciou. Ku každému z nich priradili 10 osôb bez IBD a demencie, pričom ich rozdelili podľa veku, pohlavia a iných faktorov. Všetkých sledovali do konca roka 2013 alebo do ich smrti.
Častejší výskyt demencie
Výsledky ukázali, že demencia sa vyskytovala častejšie u ľudí s IBD. Počas pozorovania sa demencia objavila u 5,5 % ľudí s IBD a u 1,4 % osôb bez tohto ochorenia. Vekový priemer prvej skupiny bol 76 rokov, čo je o sedem rokov menej ako u tých bez IBD.
Neurologické ochorenie so zradnými príznakmi. Najprv sa prejavuje ako únava či porucha zraku
Po zohľadnení všetkých faktorov, akými sú vek, pohlavie a iné choroby, mali ľudia s IBD 2,5-krát vyššie riziko vzniku akejkoľvek demencie, pričom až šesťkrát vyššie riziko v súvislosti s Alzheimerovou chorobou.
Kľúčová úloha
Fiona Carragher z Alzheimer’s Society uviedla, že úloha zdravia čriev a črevného mikrobiómu bola kľúčovou vo výskume demencie. Upozornila však, že štúdia nepreukázala, že by IBD priamo zvyšovalo možnosť vzniku demencie v neskoršom veku.
„Existuje množstvo ďalších faktorov, ktoré v štúdii nebrali do úvahy. Patria medzi ne strava, cvičenie a súčasti psychického zdravia, ako depresia a hnev, ktoré takisto môžu zohrávať svoju úlohu,“ ozrejmila.
Tom Foltynie z UCL Queen Square Institute of Neurology s tým súhlasil, no podotkol, že priame spojenie medzi IBD a demenciou nemožno vylúčiť.