Veľká časť Slovákov môže mať ťažší priebeh Covid-19. Príčinou sú dve metabolické ochorenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obezita
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Drvivá väčšina zdravých a mladých ľudí zvláda ochorenie Covid-19 bez vážnejších zdravotných komplikácií. Horšie sú na tom staršie ročníky. Okrem fajčiarov patria do rizikovej skupiny aj ľudia s cukrovkou a obezitou.

Pandémia koronavírusu odhalila slabé miesta v našom životnom štýle. „Vo svete sa dlhodobo vyskytuje aj ďalšia pandémia – a tou je celosvetová pandémia obezity a cukrovky 2. typu, dvoch chronických metabolických neinfekčných ochorení,“ uviedla doktorka Ľubomíra Fábryová, prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie (SOA).

Mnohé obete Covid-19 mali choroby z obezity

Podľa lekárky majú nadhmotnosť alebo obezitu až dve tretiny Slovákov. Svetová zdravotnícka organizácia WHO upozorňuje, že ide o významný rizikový faktor pre komplikovaný priebeh Covid-19.

Nedávne skúsenosti z Talianska potvrdzujú, že 99 % úmrtí sa týkalo pacientov s pridruženými ochoreniami, ktoré úzko súvisia s obezitou – diabetes mellitus 2. typu, artériovú hypertenziu a nádorové ochorenia.

Údaje z Veľkej Británie tiež poukazujú na to, že viac ako dve tretiny ľudí s kritickým priebehom koronavírusovej infekcie mali nadmernú hmotnosť.

Viac o téme: Koronavírus 

Z publikovaných informácií vyplýva, že väčšina pacientov v kritickom stave mala viac než 60 rokov a nadmernú hmotnosť. Mladší vek, dobrá fyzická kondícia a primeraná telesná hmotnosť znižujú šance na vážny priebeh infekcie.

Dvojnásobná opatrnosť a disciplína

„Počas epidémie sa má každý človek chrániť v najvyššej možnej miere. Prísna disciplína vo všetkých oblastiach platí dvojnásobne pre ľudí s obezitou a diabetom. Najvyššia možná sociálna izolácia, dôsledné a správne nosenie ochranných rúšok, dôkladná hygiena a dezinfekcia rúk a predmetov – sú nevyhnutným opatrením pre všetkých ľudí s obezitou a cukrovkou, a to bez ohľadu na vek. Obézni jedinci a diabetici patria do zvýšene rizikovej skupiny ohrozenej kriticky vážnym priebehom infekcie Covid-19 aj pred dosiahnutím seniorského veku 65 rokov,“ upozorňuje docent Peter Minárik, viceprezident SOA.

Neprestávajte sa hýbať

Okrem zdravého stravovania má podľa docentky Barbary Ukropcovej, odbornej garantky Centra pohybovej aktivity SAV, veľký význam v prevencii aj pohyb. „Významnou zložkou udržiavania dobrej fyzickej i mentálnej kondície a podpory imunity je každodenný výdatný pohyb a cvičenie,“ pripomína.

Aj v čase limitovaných sociálnych kontaktov môže každý cvičiť doma: vo vlastnej záhrade, na balkóne, terase, alebo aspoň pri otvorenom okne. Na webovej stránke Centra pohybovej aktivity Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) nájdu aj ľudia so zdravotnými obmedzeniami praktické informácie, ukážky a rady, ako sa správne a dostatočne hýbať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barbara UkropcováĽubomíra FábryováPeter Minárik
Firmy a inštitúcie (SOA) Slovenská obezitologická asociáciaWHO Svetová zdravotnícka organizácia