Veľkým problémom pri plošných testovaniach sú ľudské zdroje, sestry tak budú chýbať na iných miestach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, test
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Veľkým problémom pri plošných testovaniach obyvateľstva na koronavírus sú ľudské zdroje. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) pripomína, že sestry tvoria viac ako polovicu všetkých zdravotníckych pracovníkov.

Ak sa budú presúvať z nemocníc a ambulancií do mobilných odberových miest (MOM) v rámci celoplošného testovania, budú chýbať tam, kde sú teraz, teda pri lôžkach pacientov, či v ambulanciách.

Viac o téme: Koronavírus

Ako komora uviedla, plošné testovanie pre sestry znamená ďalšie zaťaženie, čo môže viesť k vyčerpaniu, vzniku ochorení, nárastu práceneschopnosti, či odchodu ďalších sestier zo systému.

Výrazný nepomer registrácií je dlhodobý

Riaditeľ kancelárie SK SaPA Lukáš Kober uviedol, že aktuálne evidujú zvýšený počet sestier, ktoré požiadali komoru o zrušenie registrácie z dôvodu odchodu do starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. Podľa aktuálnych údajov z registra sestier a pôrodných asistentiek za december zrušili 138 registrácií, 91 sestier požiadalo o pozastavenie registrácie z dôvodu nevykonávania povolania.

Za to isté obdobie zaregistrovali 29 nových sestier a dve pôrodné asistentky. Tento výrazný nepomer je však dlhodobý. Za celý rok 2020 zrušili 911 registrácií, 973 pozastavili. Zaregistrovali spolu 389 absolventov.

Systém prichádza o absolventov aj o sestry

„Náš systém prichádza o stovky absolventov ročne a stráca skúsené sestry s desiatkami rokov praxe, ktoré odchádzajú pre zlé pracovné podmienky, mzdy a trpia syndrómom vyhorenia. Ďalšou prekážkou môžu byť samotné pracovné podmienky zdravotníkov v tzv. MOM. Mínusové teploty v exteriéroch v súčasnom období bude predstavovať ďalšiu záťaž nie len pre zdravotníkov, ale aj pre samotných občanov,“ uzavrel Kober.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek

…je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou. Sídli v Bratislave, združuje 40-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.

Hlavnou úlohou SK SaPA je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš Kober
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek