Verejnosť od víkendu žije činom bývalej slovenskej tenistky Dominiky Cibulkovej, ktorá sa spolu so svojím manželom Michalom Navarom nechala prednostne zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Podarilo sa jej to vďaka pochybeniu zo strany zamestnanca očkovacieho centra v Univerzitnej nemocnice Bratislava.
Cibulková sa na sociálnej sieti obhajuje, že nevedela, že v tomto období sa očkuje len zdravotnícky personál, ktorý prichádza do kontaktu s rizikovými skupinami obyvateľstva. Keďže tenistka nepatrí medzi pracovníkov kritickej infraštruktúry, nemala na očkovanie nárok.
Ministerstvo zdravotníctva pri očkovaní odmieta uprednostňovanie osôb mimo oficiálnych zoznamov a priorít
Kritika sa zniesla aj na Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré však zlyhanie systému odmieta. Podľa slov hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej rovnako ako verejnosť považujú jej správanie za absolútnu neúctu voči všetkým zdravotníkom, ktorí už mesiace bojujú v prvej línii.
Kritika zo všetkých strán
Cibulkovej čin, ako aj systémovú chybu ostro skritizoval premiér Igor Matovič (OĽaNO). Pridali sa však aj ďalšie verejne známe osobnosti, medzi nimi napríklad riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Na svojej sociálnej sieti napísala, že to nie je len o Cibulkovej.
„Chýbajúce pravidlá a fakt, že zodpovední nie sú schopní vynucovať ich dodržiavanie, otvára obrovský priestor pre korupciu a nový trestný čin prikrmovania,“ myslí si Petková a upozorňuje, že zlé nastavenie systému môže spôsobiť rozbehnutie čierneho obchodu s vakcínami.
Koľko percent Slovákov sa dá zaočkovať proti COVID-19? So zvyšujúcim sa vzdelaním stúpa ochota a rozdiely sú aj v krajoch
Na nedostatky nastavenia systému nahlasovania sa zdravotníkov, ktorí majú záujem o očkovanie vakcínou proti COVID-19 upozornil aj Martin Smatana, bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky na ministerstve zdravotníctva.
Chyba v systéme?
„Nahlasovanie na očkovanie prebieha cez online portál, kde sa uvádza, či je človek zdravotník a uvádzajú sa jeho osobné údaje. Bol som v tom, že tie údaje sa verifikujú,“ komentuje Smatana a poukazuje na to, že zrejme existujú dva systémy čakacích listín.
Jeden, ktorý je súčasťou systému Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), zrejme spĺňa všetky kritéria podľa nariadení autorít. Druhý si však podľa toho, čo sa stalo v prípade Cibulkovej, vytvárajú paralelne samotné nemocnice.
Univerzitná nemocnica v Košiciach zaočkovala už stovky zdravotníkov, záujem však nemajú všetci
Ako ďalej Smatana tvrdí, každému dopraje vakcínu. „Len keď je vakcín málo, zdravotníci sú v ohrození a ľudia denne zomierajú v desiatkach, tak sa toto nesmie stávať,“ dodáva na záver.
Rozdelené kompetencie
Poskytovanie informačného systému pre objednávanie záujemcov, ktorí sú v skupine určenej rezortom zdravotníctva, je v kompetencii NCZI, samotné očkovanie je však v kompetencii vakcinačných centier.
„Prihlasovanie je v tomto čase povolené len vybranej skupine osôb, ktoré pred očkovaním musia preukázať, že do tejto skupiny patria. Toto má byť overené priamo vo vakcinačnom centre,“ uviedla hovorkyňa Veronika Beňadiková.
Univerzitná nemocnica Košice potrebuje pomoc medikov, chýba jej aj kyslík
Aj minister Marek Krajčí (OĽaNO) na tlačovej konferencii v pondelok večer uviedol, že táto chyba bola spôsobená tým, že sa očkovací systém iba rozbiehal. „Zavedený systém je relatívne dobrý,“ bráni sa šéf rezortu zdravotníctva kritike.
Nemocnice nenabehli na objednávkový systém
Jediný problém vidí v tom, že nemocnice, ktoré boli zapojené do projektu pilotného očkovania, nenabehli na objednávkový systém. Ten je prísne regulovaný na základe nimi definovaných kapacít a je elektronický.
Vojenská nemocnica v Ružomberku začala s očkovaním zamestnancov, k dispozícii majú tisíce dávok
Tieto nemocnice boli inštruované, aby očkovali len svojich zdravotníkov. Teraz už musia všetci zoznamy očkovaných odovzdávať naspäť NCZI, ktoré ich následne preklopí do systému prepojeného s COVIDpassmi.
Otázne je, čo urobili kompetentní s tým, aby sa viac niekto pri očkovaní nepredbiehal. Ministerstvo zdravotníctva prisľúbilo portálu odpovede na otázky, aký majú plán na zlepšenie systému a či našli aj iné pochybenia v iných nemocniciach. Nateraz ich však nezaslalo.