Viac ako 3 000 slovenských lekárov podáva výpovede v boji za systémové zmeny v zdravotníctve, čím reagujú na dlhodobé ignorovanie záväzkov zo strany vlády.
Kríza a chaos v zdravotníctve
Ešte začiatkom roka 2022 bolo schválené Memorandum, ktorého cieľom bolo stabilizovať zdravotnícky sektor, no podľa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) nedošlo k jeho naplneniu.
Minister zdravotníctva Šaško rokoval s riaditeľmi nemocníc, chce zastabilizovať situáciu
„Slovenské zdravotníctvo sa stále topí v chaose a kríze, ktoré pretrvávajú už viac ako tri desaťročia,“ píše v otvorenom liste Marian Kollár, emeritný predseda LOZ a prezident Slovenskej lekárskej komory.
Očakávania od vlády
Podľa Kollára sú zdravotníci frustrovaní z nedostatku investícií do zdravotníckeho systému a z toho, že ich postavenie je ignorované. Vzniknutú krízu ešte zhoršuje návrh vlády na transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, čo mnohí vnímajú ako pokus o privatizáciu.
Vážna kríza v nemocniciach. Banskobystrickí, prešovskí aj košickí lekári masovo podávajú výpovede
Kollár podčiarkuje, že nemocnice nie sú podniky na výrobu, kde je možné jednoducho kontrolovať príjmy a výdavky, ale poskytujú nevyhnutnú verejnú službu. Lekári teraz apelujú na vládu, aby sa v najbližších týždňoch konštruktívne zaoberala ich požiadavkami.
„Pacienti vedia, kde je odhodlanie niečo konečne zmeniť,“ zdôrazňuje Kollár vo svojom liste. Dodáva, že situácia je vážna a od vlády očakáva plnenie schváleného memoranda z roku 2022. V opačnom prípade sa môže zhoršenie situácie prehĺbiť a ohroziť ďalšie funkcie zdravotníckeho systému.