Neurocentrum je vybavené technikou financovanou z kapitálových výdavkov ministerstva zdravotníctva v celkovej sume takmer 3,34 mil. eur.
Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave dobudoval neurocentrum so špičkovým endokskopom.
„Deti z celého Slovenska budu mať nádej na špičkovu liečbu,“ uviedla v pondelok na tlačovej besede ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Neurocentrum je vybavené technikou financovanou z kapitálových výdavkov ministerstva v celkovej sume takmer 3,34 mil. eur.
Neurocentrum umožni lekárom poskytovať malým pacientom komplexnú diagnostiku a chirurgickú liečbu úrazov a ochorení centrálnej a periférnej neurovej sústavy. Týka sa to aj ochorení podporných štruktúr – lebky a miechy.
Ide najmä o nádorové ochorenia mozgu a miechy, úrazy hlavy a chrbtice, cievne ochorenia, vrodené a zápalové ochorenia mozgu a miechy.
Najprv vyšetrenie
„Nové špičkové prístrojové vybavenie nám umožní robiť nielen maximálne bezpečné operácie so zníženou radiačnou záťažou, ale aj operovať pacientov novým spôsobom – vo virtuálnej realite,“ ocenil prínosy pracoviska generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela.
Pri takýchto operáciách sa na začiatok spraví pacientovi zobrazovacie vyšetrenie. Informácie sa z neho prenesú do navigačného systému. Ten umožní vytvoriť si predstavu skutočnej situácie v mozgu pacienta bez radiačnej záťaže. To je dnes podľa lekára NÚDCH Bruna Rudinského celosvetový trend.
„Špičkové prístrojové vybavenie je základom pre bezpečné a šetrné operácie. Pracujeme s mozgom a miechou – najcennejšími tkanivami v ľudskom organizme, ktorých poškodenie je nezvratné a s trvalými následkami,“ doplnil Rudinský.
Ešte počas operácie nájdu aj pozostatky tumoru
Vizualizáciu pri operačných výkonoch zabezpečí aj operačný mikroskop, C rameno s možnosťou 3D zobrazenia, endoskop, exoskop, ultrazvukový prístroj a navigačný systém umožňujúci operovať vo virtuálnej realite.
Štandardom pri zobrazovacích zariadeniach je možnosť 3D zobrazenia na monitore s vysokým 4K rozlíšením.
Napríklad špičkový mikroskop, jediný na Slovensku a vôbec druhý na svete, umožní počas operácie detekovať pozostatky tumoru v tkanive mozgu. Poskytuje zároveň zobrazenie s najvyšším možným rozlíšením.
Pritiahli odborníka zo zahraničia
Neurocentrum začne fungovať od 1. apríla. Od tohto dátumu pribudne do tímu špecialistov aj neurochirurg Robert Chrenko, ktorý viac ako 12 rokov pracoval v Rakúsku na neurochirurgickom oddelení ako vedúci oddelenia.
„Rozhodol som sa po oboznámení sa s projektom detského neurocentra v rámci NÚDCH pre návrat na Slovensko,“ povedal.
Projekt je podľa neho ambiciózny a myslí si, že jeho pôsobenie môže byť prínosom. Pripomenul tiež, že pracovisko vzniklo v dôsledku dopytu zdola.