Vieme, ktorá preventívna prehliadka je u Slovákov najmenej populárna. Už ste ju absolvovali?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Doktor
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

O svoje zdravie začíname dbať čoraz viac, všetky tri naše zdravotné poisťovne evidujú z roka na rok nárast záujmu o preventívne prehliadky. Ide síce o pomalý nárast, ale predsa je to nárast.

Najväčší počet Slovákov absolvuje prehliadku u zubára, zhruba päťdesiat percent z tých, ktorí na to majú nárok. Poctivejšie berú „preventívky“ ženy a ľudia po štyridsiatke.

Zo zákona majú ľudia na Slovensku nárok na preventívne prehliadky u všeobecného lekára pre deti a dorast, všeobecného lekára pre dospelých, u zubára, gynekológa, urológa a gastroenterológa.

Najviac prevencií z percentuálneho hľadiska zaznamenávajú poisťovne u detí a dorastu. Absolvuje ich viac ako 80 % z tých, ktorí na ňu majú nárok.

„Dlhodobo najvyššiu účasť evidujeme pri preventívnej starostlivosti o deti a dorast, účasť detí do 1,5 roka na preventívnej prehliadke u detského lekára je 100 %,“ hovorí hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Kristína Balúchová. Ako dodáva, percento účasti sa znižuje na 52,8 % u starších detí.

Na špeciálnu „preventívku“ by mali viac dbať muži

Ku gynekológovi chodí na pravidelnú preventívnu prehliadku približne 40 % žien. Túto prevenciu absolvujú najviac ženy vo veku od 31 do 40 rokov, s pribúdajúci rokmi však návštevnosť klesá.

Preventívnu prehliadku u gynekológa by mala raz ročne absolvovať každá dospelá žena. Gynekológ pri nej totiž dokáže zachytiť ochorenia ženských pohlavných orgánov, prsníkov, prekancerózne stavy či problémy s reprodukciou.

Na špeciálnu „preventívku“ by mali viac dbať muži, u urológa ich absolvuje už dlhoročne veľmi málo mužov. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) eviduje 11 % tých pacientov, ktorí majú na ňu nárok, Union dokonca len 4,4 %. U Dôvery je číslo vyššie, je to 19 %.

„Urologická preventívna prehliadka pomáha odhaliť nezhubné zväčšenie prostaty, rakovinu prostaty, problémy s obličkami, močovými cestami či pohlavnými orgánmi. Patrí medzi najmenej využívané prehliadky, no zdá sa, že sa to pomaly mení k lepšiemu. V minulom roku bola účasť na prevencii v našej poisťovni najvyššia za ostatných šesť rokov,“ uviedol PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.

Najneobľúbenejšia preventívna prehliadka

Najmenej poistencov chodí na preventívnu prehliadku ku gastroenterológovi. Nie je sa asi ani čomu čudovať, keďže to nie je príjemná vec. „Je však veľmi dôležitá. Dokáže sa pri nej odhaliť včasné štádium rakoviny hrubého čreva aj identifikovať a odstrániť polypy,“ vysvetľuje Matej Štepiansky.

Na kolonoskopické vyšetrenie má nárok človek starší ako 50 rokov, raz za desať rokov. V minulom roku ju absolvovalo len približne 15,5 tisíca ľudí. Vo VšZP a Unione počet poistencov z tých, ktorí majú na prehliadku nárok tvoril len jedno percento, v Dôvere to boli štyri percentá.

Podľa údajov poisťovne Dôvera môže preventívna prehliadka u všeobecného lekára včas odhaliť desať najčastejších diagnóz, medzi nimi cukrovku, anémiu, vysoký krvný tlak, nadváhu a obezitu, poruchu funkcie obličiek, pečene, srdcového rytmu, zápal močových ciest, zvýšenú hladinu cholesterolu, ale tiež rakovinu hrubého čreva.

Za návštevu lekára benefit od poisťovní

VšZP vidí za zvyšovaním počtu preventívnych prehliadok celoročnú osvetovú kampaň, ktorá upozornila dospelých na to, ako absurdne znejú ich výhovorky, prečo neísť na prevenciu. Verejnosti ju pripomína aj tento rok a pokračuje aj v ďalším kampaniach.

Poisťovne tiež podmieňujú poskytnutie rôznych benefitov práve absolvovaním preventívnych prehliadok.  „Ak poistenec pravidelne chodí na preventívne prehliadky, VšZP ho odmení v rámci benefitného produktu finančnými príspevkami až do výšky 800 eur,“ hovorí Ivana Linetová z VšZP.

Jedným z nich je napríklad príspevok v hodnote 450 eur na laserovú operáciu očí. Novinkou od januára 2023 je príspevok 100 eur na okuliarový rám pre dospelých. Bonus 100 eur ročne na okuliarový rám a okuliarové šošovky sa vzťahuje aj na deti.

„Naši poistenci môžu využiť zľavu na online konzultácie s psychológom u našich partnerov. Rovnako sa môžu poradiť ohľadom svojich zdravotných problémov, ktoré sa týkajú diabetu, obezity, srdcového zlyhávania alebo hypertenzie na Linke poradenstva pre zdravie. Okrem toho majú k dispozícii aj aplikáciu AIP derm, ktorá im umožní riešenie kožných problémov na diaľku,“ vymenúva M. Štepiansky.

Na termín upozorňujú aj aplikácie

Union napríklad nad rámec zákona uhrádza viaceré preventívne vyšetrenia ako test na odhalenie skrytého krvácania v stolici, preventívnu prehliadku u urológa môžu poistenci absolvovať už od 40 rokov.

Poistenci od 50 rokov môžu u všeobecného lekára raz za dva roky absolvovať test mentálneho zdravia či vyšetrenie celkového cholesterolu uhrádza pri každej preventívke raz za dva roky. Poisťovne poskytujú množstvo výhod, spísané ich majú na webových stránkach, určite stojí za to si ich prezrieť.

V minulosti sme mohli samých seba ospravedlniť, že sme si nepamätali, kedy sme naposledy na „preventívke“ boli. Dnes nás na blížiaci sa termín preventívnej prehliadky upozorní aj aplikácia. Takže, kedy si skontrolujete, či sa vám blíži termín preventívnej kontroly?

Verejné a súkromné výdavky na preventívnu starostlivosť predstavovali v Európskej únii v roku 2021 šesť percent celkových výdavkov na zdravotníctvo. Ide o značný nárast oproti predchádzajúcim rokom, keďže v roku 2019 to bolo len 2,9 % a v roku 2020 boli na úrovni 3,5 %.

„Tento rast odráža vplyv opatrení preventívnej starostlivosti aktivovaných s cieľom čeliť pandémii COVID-19, najmä v prípade kategórie ‚Imunizačné programy‘, ktorá zahŕňa očkovacie kampane, ktoré sa začali v roku 2021,“ vysvetľuje Eurostat.

Vo všeobecnosti je cieľom preventívnej starostlivosti predísť alebo znížiť počet alebo závažnosť úrazov a ochorení, ich následkov a komplikácií.

Najvyšší podiel výdavkov na preventívnu starostlivosť má Rakúsko, predstavujú 10,3 % celkových výdavkov na zdravotníctvo.

Na druhom mieste sa nachádza Dánsko s 8,9 % a na treťom mieste je Holandsko s 8,7 %. Naopak, najnižší podiel bol zaznamenaný na Malte (1,2 %). Na nelichotivom druhom mieste odspodu sa umiestnilo Slovensko s 1,6 percentami, nasledovalo nás Poľsko s 2,1 percentami.

V pomere k počtu obyvateľov boli v roku 2021 spomedzi krajín EÚ výdavky na preventívnu starostlivosť najvyššie v Rakúsku s 566 eur na obyvateľa, Dánsku s 555 eur a Holandsku s takmer 477 eur. Zatiaľ čo najnižšie boli v Poľsku na úrovni 20,6 eura, na Slovensku v objeme 23 eur a v Bulharsku na úrovni 28,7 eura.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivana LinetováKristína BalúchováMatej Štepianský
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa