Vírusy, únava a chlad. Ako sa ochrániť počas najdlhšej zimy?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vírusy, únava a chlad. Ako sa ochrániť počas najdlhšej zimy?
Nízke teploty a krátke dni oslabujú telo aj ducha. Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Zima je obdobím, kedy je organizmus vystavený viacerým skúškam. Chlad, nedostatok slnečného svetla a sezónne vírusy vytvárajú dokonalé podmienky pre šírenie chorôb. Február, hoci najkratší mesiac v roku, je zároveň jedným z najrizikovejších, pokiaľ ide o chrípku a respiračné ochorenia. Ako však prekonať toto náročné obdobie bez zdravotných komplikácií?

Zima a jej nástrahy

Nízke teploty a krátke dni oslabujú telo aj ducha. Podpora imunity má zmysel počas celého roka, pravidelne, systematicky a cielene. Prevencia by mala byť na prvom mieste, a to nielen prostredníctvom správnej hygieny, ako je dôkladné umývanie rúk, ale aj podporou prirodzenej obranyschopnosti organizmu.

Vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály je základ. Vitamín C posilňuje imunitu, zatiaľ čo vitamín D je v zimných mesiacoch nenahraditeľný pri podpore kostí a správneho metabolizmu. Kľúčom k úspechu je aj pravidelný pohyb. Pobyt na čerstvom vzduchu, aj v chladnejšom počasí, pomáha zlepšiť cirkuláciu, uvoľňuje endorfíny a zvyšuje odolnosť voči vírusom. Ako vysvetľuje MUDr. Vladimír Klement, „pravidelná fyzická aktivita má pre zdravie množstvo výhod, aj keď vonku panujú chladnejšie teploty. Po prvé, pomáha udržiavať zdravý kardiovaskulárny systém, zlepšuje cirkuláciu krvi a posilňuje srdce. Po druhé, významne prispieva k podpore imunity, čím pomáha bojovať proti vírusom a infekciám, ktoré sú v zime častejšie. Pohyb ďalej uvoľňuje endorfíny, čo zlepšuje náladu a pomáha predchádzať sezónnej depresii.“

Duševná pohoda počas dlhých zimných dní

Psychická pohoda je v zimných mesiacoch rovnako dôležitá ako fyzické zdravie. Stretávanie sa s rodinou a priateľmi alebo zapojenie sa do spoločenských aktivít má pozitívny vplyv na psychiku. „Zdravé vzťahy a socializácia významne prispievajú k prevencii depresie a úzkosti, s ktorou sa ľudia v chladnejších mesiacoch stretávajú viac. Spoločné prechádzky, turistika alebo aj skupinové cvičenia môžu prispieť k lepším sociálnym kontaktom a zlepšeniu duševného zdravia,“  zdôrazňuje rehabilitačná lekárka MUDr. Zuzana Hromjaková.

Psychohygiena zahŕňa aj jednoduché radosti, ako je prechádzka v prírode, čítanie obľúbenej knihy alebo cvičenie. Tieto aktivity môžu byť nenáročné, no ich pravidelnosť má dlhodobý pozitívny účinok na celkové zdravie.

Seniori a dlhá zima

Aj keď február prináša zdravotné výzvy pre všetkých, seniori sú jednou z najohrozenejších skupín. Ich organizmus je po dlhej zime oslabený, a preto potrebujú osobitnú starostlivosť. „Aby sme u starších ľudí zachovali radosť zo života aj počas náročných zimných mesiacov, mali by sme im zabezpečiť plnohodnotný program s rôznorodými aktivitami. My toto zimné obdobie trávime s našimi seniormi kreatívnymi činnosťami, spoločným pečením pravidelným cvičením a každodennými rozhovormi,“ uzatvára Adriana Škriniarová z Agapé Senior Park.

Prečo konať už dnes?

Každodenné kroky, ktoré podnikneme pre svoje zdravie, môžu mať významný vplyv na zvládnutie zimného obdobia. Vyvážená strava, pravidelný pohyb, dostatok spánku a udržiavanie sociálnych kontaktov tvoria základ, na ktorom možno stavať aj počas najdlhších dní zimy. Začať treba už dnes, pretože prevencia je vždy jednoduchšia a efektívnejšia ako liečba.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať