Vitamín D je aj kľúčom k prevencii rakoviny hrubého čreva. Jeho účinky sú pozoruhodné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vitamín D
Medzi najefektívnejšie spôsoby, ako si imunitný systém posilniť, patria beta-glukány. Ilustračné foto: Gettyimages.com

V prevencii proti rakovine hrá dôležitú úlohu aj vitamín D. V novej štúdii to podľa Sciencedaily.com tvrdia odborníci, podľa ktorých sa tento efekt prejaví najmä pri prevencii rakoviny hrubého čreva a krvi. Vysoká citlivosť na vitamín D môže súvisieť s menším rizikom rakoviny. Citlivosť na prítomnosť vitamínu medzi ľuďmi sa líši, čo vplýva na potrebu jeho dopĺňania.

Autormi štúdie, ktorá sa objavila v periodiku Seminars in Cancer Biology, sú Carsten Carlberg z Fínska a Alberto Muňoz zo Španielska.

Vitamín D je známy pre svoj pozitívny vplyv na zdravie kostí, autori však upozorňujú, že takisto reguluje imunitný systém a jeho protirakovinové účinky sprostredkujú najmä monocyty a T-lymfocyty.

Nízka hladina vitamínu môže byť riziková

Štúdia preukázala, že vitamín D je dôležitý v procese diferenciácie krvných buniek v krvotvorbe, ale aj pre dospelé bunky v rýchlo sa regenerujúcich tkanivách v hrubom čreve alebo koži. Príliš nízka hladina vitamínu D môže viesť k tomu, že sa tieto bunky úplne nerozlišujú a začnú sa meniť na nekontrolovateľne rastúce rakovinové bunky.

Aj u rakoviny prsníka či prostaty je nízka úroveň vitamínu D spojená s vyšším výskytom rakoviny a horšou prognózou. V náhodných kontrolovaných testoch však dokázali, že dopĺňanie vitamínu D neznížilo úmrtnosť na rakovinu.

Tím profesora Carlberga predtým zistil, že jednotlivci sa líšia v citlivosti na dopĺňanie vitamínu. Napríklad 25 % Fínov má nízku odozvu a potrebuje vyššie dávky vitamínu k dosiahnutiu plného klinického prínosu.

Vo všeobecnosti je teda dobrý stav vitamínu D v organizme prospešný pri prevencii voči rakovine. Existuje menej dôkazov o jeho užitočnosti pri liečbe rakoviny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať