Vláda chce prijať návrh zákona, ktorý by mal lekárov, ktorí podali výpovede, donútiť pracovať. Na tlačovej konferencií to oznámil poslanec z klubu Sloboda a Solidarita (SaS) Tomáš Szalay. Podľa jeho slov, ak lekári neposlúchnu a odmietnu od 1. januára 2025 pracovať, hrozí im trest odňatia slobody na 2 roky, v prípade úmrtia alebo poškodenia zdravia pacienta až na 5 rokov.
Priznanie zlyhania vlády
„Ak lekári počítali s tým, že pôjdu na PN alebo si budú čerpať OČR, tak tento návrh zákona im zabráni vystavovať si ich u svojho lekára. Štát určí, ktorý lekár bude lekárom s výpoveďami posudzovať nárok na práceneschopnosť alebo na ošetrovanie člena rodiny,“ uviedol Tomáš Szalay.
Ľudia nemajú možnosť sa brániť proti rozhodnutiam lekára o ukončení PN, upozorňuje verejný ochranca práv
Ako ďalej poslanec uvádza, nútenie lekárov pracovať v nefunkčnom zdravotníckom systéme je priznaním zlyhania súčasnej vlády. Nútená práca pre lekárov nie je podľa SaS riešením. Vláda by sa podľa Szalaya mala skôr sústrediť na riešenie príčin práce, kvôli ktorej lekári podali výpovede.
Potrebné je systémové riešenie
„Nútiť lekárov do práce cez núdzový stav je neprijateľné, pripomína to autoritárske praktiky. Riešenie je potrebné, ale musí byť systémové, nie represívne. Lekári naozaj odchádzajú preto, lebo systém je nefunkčný. Potrebujeme ich motivovať, aby tu ostali, napríklad lepšími pracovnými podmienkami, spravodlivým odmeňovaním, investíciami do nemocníc a nie hrozbami,“ povedal Tomáš Szalay.
Liberáli kritizujú Ficovu vládu za nezvládnuté rokovania s lekármi, občania sú v neistote - VIDEO
Slovenskí pacienti si podľa jeho slov zaslúžia viac, a nemali by trpieť kvôli neschopnosti vlády zabezpečiť fungujúci zdravotnícky systém. „Ak vláda nedokáže zabezpečiť dôstojné podmienky pre prácu zdravotníkov, ako chce zabezpečiť starostlivosť o pacientov. Pacienti potrebujú nemocnice plné odborníkov, a nie plné vyčerpaných rukojemníkov tohto systému,“ uzavrel poslanec SaS.