Vláda neplní väčšinu z bodov memoranda o zlepšení zdravotníctva a podľa Visolajského hrozí „horúca jeseň“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Visolajský
Predseda LOZ Peter Visolajský. Foto: SITA/Branislav Bibel

Vláda neplní väčšinu z bodov memoranda o zlepšení systému zdravotníctva, ktoré ešte koncom novembra minulého roka kabinet uzatvoril s Lekárskym odborovým združením (LOZ).

Na spoločnom stretnutí na to štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Michala Palkoviča upozornili lekárski odborári. Tvrdia, že z tohto dôvodu na Slovensku hrozí „horúca jeseň“.

Lekári sú nespokojní

Nespokojnosť s aktuálnou situáciou v slovenskom zdravotníctve vyjadrujú lekári z nemocníc z celého Slovenska.

„Lekári si ctia záväzok vyplývajúci z memoranda a podobný prístup očakávajú aj od druhej strany, ktorá podpísala memorandum, teda vlády. Ak vláda bude naďalej ignorovať záväzky, ktoré jej vyplývajú z memoranda, ani LOZ sa nebude cítiť viazaná memorandom a hrozí horúca jeseň,“ uviedol v tlačovej správe predseda LOZ Peter Visolajský.

Na žiadosti LOZ o stretnutie dočasne poverený premiér a minister zdravotníctva Eduard Heger podľa neho nereagoval.

Odmietajú byť ticho

Stiahnutie výpovedí zo strany lekárov na jeseň minulého roka bolo podľa LOZ podmienené splnením ôsmich požiadaviek, ktorých naplnenie zabezpečí systémové zmeny v slovenskom zdravotníctve. Vláda podľa odborárov opakovane počas novembra vlaňajška tvrdila, že súhlasí s prijatím siedmich požiadaviek mimo miezd lekárov a že lekárom vo výpovediach v skutočnosti ide iba o platy.

„Situácia v slovenskom zdravotníctve viac ako štyri mesiace od stiahnutia výpovedí ukazuje, že si vláda neplní väčšinu požiadaviek, k plneniu ktorých sa zaviazala,“ zdôrazňuje LOZ. Odborári tvrdia, že odmietajú byť ticho a tolerovať aktuálny stav.

„Štátny tajomník Michal Palkovič nám prisľúbil, že sa na to pozrie a dohodli sme sa na ďalšom stretnutí 2. mája,“ dodal Visolajský.

Vláda ešte na konci novembra minulého roka schválila Memorandum o zlepšení systému zdravotníctva 2022, ktorým reagovala na hromadné podanie výpovedí lekárov v nemocniciach. Kabinet sa v memorande zaviazal vyvinúť systémové kroky najmä k financovaniu zdravotníckych zariadení tak, aby platby zdravotných poisťovní odzrkadľovali reálne náklady na zdravotnú starostlivosť vrátane zohľadnenia ceny práce zdravotníckych pracovníkov. Ďalšie záväzky vlády hovoria o zvýšení počtu lekárov, sestier a pôrodných asistentiek, podpore vzdelávania v zdravotníctve, reforme vzdelávania lekárov, či zabezpečení mzdovej konkurencieschopnosti Slovenska pri získavaní lekárov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerMichal PalkovičPeter Visolajský