Omikron už na Slovensku zvýšil počty nakazených, nemocnice sú pripravené na viaceré alternatívy vývoja situácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Omikron, koronavírus
Foto: ilustračné, Getty Images

Vlna omikronu aktuálne zvýšila počet pozitívne testovaných, no veľký nápor na nemocnice zatiaľ nespôsobila.

Zdravotnícke zariadenia sú však pripravené na viaceré alternatívy vrátane prípadnej potreby opätovného navýšenia počtu reprofilizovaných lôžok pre pacientov s COVID-19.

Tieto závery vyplynuli zo stredajšieho rokovania Asociácie štátnych nemocníc, ktoré sa venovalo aktuálnej situácii v nemocniciach.

Vlna omikronu bude rýchla

Zástupcovia štátnych nemocníc sa na stretnutí podelili o skúsenosti z prípravy na vlnu omikron. Stretnutie pod záštitou ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského hostil riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Roland Schaller.

Viac o téme: Koronavírus

Stretnutia sa zúčastnila aj štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Lenka Dunajová Družkovská. „Situáciu v nemocniciach pozorne sledujeme a v predstihu nastavujeme kroky. V tejto chvíli možno skonštatovať, že máme dobré vyhliadky, nie sme ani na tretine zaplnenia lôžkovej kapacity a už dnes vieme skonštatovať, že aktuálna vlna omikronu bude rýchla. Zabezpečili sme ale kroky tak, aby sme vedeli reagovať na rôzne situácie,“ uviedla Družkovská.

Chcú zintenzívniť spoluprácu

Ako ďalej uviedol generálny riaditeľ Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Mongi Msolly, nástupom infekčnejšieho variantu omikron prítomní navrhli intenzívnu spoluprácu okrem krízových štábov aj priamo riaditeľov zdravotníckych zariadení združených v asociácii pre zintenzívnenie promptnej vzájomnej pomoci a aj pomoci v rámci regiónov.

„Dohodli sme sa na vzájomnom zdieľaní dokumentov vypracovaných v spolupráci s vyššími územnými celkami a odkomunikovanými s Ministerstvom zdravotníctva SR pre udržanie tlaku pred prijatím do nemocníc,“ povedal Mongi Msolly. O vzťahoch so zdravotnými poisťovňami budú podľa neho rokovania budúci týždeň v Banskej Bystrici.

Dôležité aj predvídať problémy

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Roland Schaller informoval členov asociácie o možnostiach koordinácie činností súvisiacich so šírením extrémne infekčného variantu omikron.

„Nakoľko pod UNB spadá celkovo päť zariadení, nastaviť správne a efektívne kooperáciu medzi nimi je kľúčové za každých okolností, nielen v rámci pandémie ochorenia COVID-19. Základom je byť pravidelne a kvalitne informovaní o aktuálnom stave v rámci každej našej nemocnice a na základe skúseností z predchádzajúcich vĺn predvídať, kde by mohol vzniknúť problém, a ešte predtým, ako vznikne, pripraviť možné riešenie potenciálnej krízovej situácie,“ uzavrel Schaller.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lenka Dunajová DružkovskáMongi MsollyRoland SchallerVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRUniverzitná nemocnica Bratislava