Vo Vyšných Hágoch pribúdajú pacienti s COVID-19. Niektorí sú agresívni a vulgárni, hovorí riaditeľ ústavu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pacient
Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Francisco Seco)

Počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 rastie aj v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch. Kým v úvode októbra tam mali dvoch takýchto pacientov, v súčasnosti majú obsadených dvadsať lôžok z 32 reprofilizovaných.

Viac o téme: Koronavírus

Ako pre agentúru SITA uviedol generálny riaditeľ ústavu Jozef Poráč, dnes je na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) šesť pacientov, ďalší dvaja sú na high flow ventilácii a 12 pacientov sa nachádza na lôžkach s kyslíkom. Voľných je podľa riaditeľa ešte dvanásť kyslíkových lôžok.

Pandémia nezaočkovaných

Ani jeden z pacientov, ktorí skončili na umelej pľúcnej ventilácii, nebol podľa Poráča zaočkovaný. Celkovo hodnotí priebeh ochorenia ako zlý. Podľa jeho slov tam len v tomto mesiaci zomreli štyria pacienti.

„Je to pandémia nezaočkovaných. Medzi pacientmi sú aj agresívni, ktorí ani dnes, napriek chorobe, neveria, že COVID vlastne existuje a nadávajú personálu, že chceme len „zarobiť“. Tomu naozaj nerozumieme a je to nepochopiteľné,“ opísal situáciu riaditeľ ústavu.

Personál nemocnice sa búri

Národný ústav má okrem toho aj dvanástich pozitívnych zamestnancov. Ďalším problémom v súvislosti s personálom je podľa Poráča aj skutočnosť, že štát znížil covidové príplatky pre zamestnancov.

„Personál sa búri. Na nezmyselnú lotériu sme vyhodili 25 miliónov eur, ale personál, ktorý je ochotný pracovať na COVID oddeleniach, si nevážime. Je to veľmi smutné a vysporiadať sa s tým je zase len na pleciach manažmentov nemocníc,“ skonštatoval.

Najvyššie položená nemocnica na Slovensku

Pôvodná Liečebňa tuberkulózy a respiračných chorôb vo Vyšných Hágoch bola zriadená v roku 1960. Súčasný štatút Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie dostalo zariadenie v roku 2007.

Ide o najvyššie položenú nemocnicu na Slovensku, nachádza sa v nadmorskej výške 1 124 metrov. V areáli sa nachádza viac ako 1 800 izieb. Ústav bol zaradený medzi národné kultúrne pamiatky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Poráč
Firmy a inštitúcie Národný ústav tuberkulózyPľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy