Všeobecná zdravotná poisťovňa hovorí o historickom úspechu, rok 2021 označila za prelomový v mnohých smeroch

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP)
Všeobecná zdravotná poisťovňa. Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vo svojej výročnej správe označila predchádzajúci rok 2021 za historický úspech, prelomový v mnohých smeroch. Vyzdvihla finančnú stabilizáciu, zabezpečenie a udržanie dobre nastavených dlhodobých zmluvných vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a nárast počtu poistencov.

Náklady na zdravotnú starostlivosť sa zvýšili

VšZP v roku 2021 vykázala stratu 87-miliónov eur, pričom rok predtým to bolo 114-miliónov eur. Medziročný nárast výnosov o 207-miliónov eur a úspora prevádzkových nákladov 3,5 milióna eur nepostačovali na dosiahnutie vyrovnaného či kladného hospodárskeho výsledku.

Náklady na zdravotnú starostlivosť sa totiž zvýšili takmer o 165-miliónov eur. Celkové výnosy dosiahli 3,6 miliardy eur.

Výnosy v prepočte na jedného poistenca tvorili 105 eur mesačne, čo je o 8,55 eur viac ako v roku 2020. Celkové náklady vzrástli na 3,7 miliardy eur a v prepočte na jedného poistenca dosiahli 107,58 eur mesačne, o 7,85 eur viac ako rok predtým.

Na rast mala vplyv pandémia

Najväčšia časť nákladov v objeme 1,6 miliardy eur a s medziročným nárastom viac ako 55-miliónov eur bola spojená s ústavnou zdravotnou starostlivosťou.

Rast nákladov bol spôsobený najmä premietnutím valorizácie miezd zdravotníckych zamestnancov do cenových podmienok VšZP s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a nákladmi spojenými s pandémiou COVID-19,“ uvádza sa v správe.

Odišlo viac poistencov ako pred pandémiou

Zdravotná poisťovňa evidovala v roku 2021 nadštandardný prirodzený úbytok poistencov, až o 22,6 tisíca, čo je o 9,5 tisíca osôb viac ako v období pred pandémiou. V priemere poisťovala takmer 2,9 milióna osôb, z toho 57 percent poistencov štátu.

Najdominantnejším cieľom VšZP bola i vlani stabilizácia existujúcich poistencov, zastavenie ich masového odlivu a aktívny nábor nových,“ vymenúva poisťovňa v správe a dodáva, že napokon prijala najvyšší počet prihlášok od svojho fungovania, až 54-tisíc.

Rozdiely medzi poisťovňami sa vyrovnávajú

Významným zdrojom príjmov pre VšZP je mechanizmus prerozdeľovania poistného v rámci zdravotných poisťovní.

Tým sa čiastočne vyrovnávajú rozdiely medzi jednotlivými poisťovňami, ktoré vyplývajú z rôznej štruktúry poistného kmeňa a jej vplyvu napríklad na chorobnosť poistencov. VšZP vlani získala od iných poisťovní v rámci prerozdeľovacieho mechanizmu 306-miliónov eur.

Všeobecná zdravotná poisťovňa

VšZP je najväčšou a najdlhšie pôsobiacou zdravotnou poisťovňou na Slovensku s takmer 20-ročnou históriou. Jej jediným akcionárom je štát.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Všeobecná zdravotná poisťovňa