Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa aj v roku 2025 aktívne zapája do podpory pacientov trpiacich roztrúsenou sklerózou. Súčasťou jej aktivít je podpora 11. ročníka iniciatívy Od Tatier k Dunaju na bicykli aj napriek skleróze multiplex, ktorá v aktuálnom ročníku nesie podnázov Prezvoň Slovensko!
Špeciálne krvné vyšetrenie
Okrem toho VšZP už druhý rok poskytuje svojim poistencom s touto diagnózou špeciálne krvné vyšetrenie, ktoré slúži na monitorovanie účinnosti prebiehajúcej liečby. Ročné náklady poisťovne na liečbu pacientov so sklerózou multiplex presahujú 40 miliónov eur.

Menej zranení a lepší výkon. Odborník radí, ako správne behať
Podľa generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva VšZP Matúša Jurových patrí roztrúsená skleróza medzi najkomplexnejšie diagnózy z pohľadu liečby. „Aj prostredníctvom tejto kampane chceme pacientom ukázať, že pri včasnej diagnostike a správne nastavenej liečbe môžu viesť plnohodnotný život,“ vyhlásil.
Projekt, ktorý každoročne prepája regióny Slovenska cyklistickou trasou, má podľa jeho organizátorov za cieľ nielen symbolicky spojiť krajinu, ale aj dať hlas tým, ktorí často mlčia.
Symbolické spojenie zvončekom
„Podujatie organizujeme preto, aby sme spojili Slovensko jednou silnou symbolikou zvončeka a ukázali, že aj so sklerózou multiplex sa dá žiť aktívne a zmysluplne. Chceme zároveň osloviť mladých ľudí, aby v prípade podozrenia neváhali vyhľadať pomoc,“ uviedla predsedníčka Združenia Sclerosis Multiplex Nádej Jaroslava Valčeková.

Najnovší výskum vedcov odhalil nepríjemnú pravdu, možno vás odradí od žutia žuvačiek
Ako doplnila, dostupnosť najmodernejších liečebných možností schválených v rámci EÚ umožňuje pacientom zvládať výzvy, ktoré podobné podujatia prinášajú. „Inovácie v medicíne sú úžasné. Mladé pacientky dnes môžu plánovať tehotenstvo a dojčenie bez potreby prerušenia liečby, čo ešte donedávna predstavovalo značný problém,“ podotkla.
Roztrúsená skleróza, známa aj ako skleróza multiplex, je chronické autoimunitné ochorenie centrálneho nervového systému. Charakteristické sú pre ňu zápalové procesy vedúce k poškodeniam nervového tkaniva. Najčastejšie postihuje osoby vo veku 20 až 40 rokov, pričom ženy sú ohrozené dvakrát až trikrát častejšie než muži. V krajinách s vysokou úrovňou zdravotnej starostlivosti patrí k hlavným príčinám invalidizácie mladých dospelých. Príznaky sa môžu líšiť podľa toho, ktorá časť nervového systému je ochorením zasiahnutá. Typické sú problémy s rovnováhou, závraty, poruchy videnia, citlivosti či kognitívne ťažkosti a depresia.
Ako vysvetľuje členka predstavenstva VšZP Denisa Slivková, liečba si vyžaduje komplexný prístup vrátane diagnostiky, monitorovania a terapeutických krokov.
„Cieľom je minimalizovať negatívne prejavy ako poruchy pamäti a oddialiť postupnú invalidizáciu. V rámci tohto úsilia poisťovňa prepláca aj špeciálne krvné vyšetrenia, ktoré umožňujú hodnotiť úspešnosť zvolenej liečby,“ konštatovala Slivková.