VšZP predložila vláde správu o činnosti, jej technické rezervy boli ku koncu roka vo výške 344 miliónov

VšZP
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Foto: SITA/Marián Peiger

Technické rezervy štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) boli ku koncu minulého roka vo výške 344 mil. eur. Z toho tvorili technické rezervy na liečbu na území Slovenska 312 mil. eur, technické rezervy na liečbu v cudzine 14 mil. eur.

Technické rezervy na výkony pre poistencov, ktorí sú zaradení v zozname čakajúcich na poskytnutie zdravotnej starostlivosti, predstavovali 5 mil. eur. Iné technické rezervy boli vo výške 12 mil. eur.

Vyplýva to zo správy o činnosti Všeobecnej zdravotnej poisťovne za rok 2020, ktorú v stredu vzdala vláda na vedomie.

Vlani sa ušetrilo až 109 miliárd eur

V rámci revíznej činnosti vlani skontrolovali revízni pracovníci a informačný systém VšZP vykázanú zdravotnú starostlivosť v hodnote takmer 3 mld. eur. V roku 2020 bolo revíznou činnosťou ušetrených celkovo 109 mil. eur, čo predstavuje 3,7 % z vykázanej zdravotnej starostlivosti.

Uvedená suma predstavuje oproti predchádzajúcemu roku zlepšenie o 1,6 %. Od 1. januára do 31. decembra 2020 ukončili u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti 3 359 priamych kontrol s finančným znížením požadovaných úhrad v objeme 4,8 mil. eur.

Nepriamou kontrolou boli za to isté obdobie poskytovateľom zamietnuté výkony v celkovom objeme takmer 105 mil. eur.

V oblasti liekovej politiky dosiahla celková úspora za vlaňajšok 36 mil. eur. V rámci kontrolnej činnosti platiteľov boli v roku 2020 vyčíslené nedoplatky na poistnom vo výške takmer 89 mil. eur.

Stotisíce exekučných konaní skončilo

V zmysle zákona o ukončení niektorých exekučných konaní bolo v roku 2020 ukončených 155 472 exekučných konaní v sume 101 mil. eur, s dopadom na náklady za úhradu trov vo výške 6,5 mil. eur.

„VšZP predpokladá, že v rokoch 2021 a 2022 sa ešte ukončí do 98-tisíc exekučných konaní v sume 80 mil. eur, s dopadom na náklady za úhradu trov vo výške 4,1 mil. eur,“ konštatovala v správe o svojej činnosti štátna poisťovňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa