VšZP prepláca revolučné vyšetrenie pre pacientov so sklerózou multiplex

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VŠZP
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
Tento článok pre vás načítala AI.

Na svete trpí ochorením skleróza multiplex približne 2,5 milióna ľudí, na Slovensku je to podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií viac ako 16-tisíc. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) evidovala v minulom roku 6 319 poistencov s touto vážnou diagnózou, pričom až 70 % z nich tvorili ženy. Náklady na liečbu predstavovali vlani viac ako 36 miliónov eur.

Roztrúsená skleróza (Sclerosis multiplex) je chronické autoimunitné ochorenie centrálneho nervového systému charakterizované zápalovými procesmi, ktoré vedú k neurodegeneratívnym zmenám v organizme.

Príznaky sklerózy multiplex

„Príznakmi sklerózy multiplex môžu byť napríklad problémy so zrakom, poruchy citlivosti, bolesti a kŕče, slabosť, únava, problémy s rovnováhou, závraty, kognitívne poruchy, poruchy spánku či depresia. Časť pacientov však roky netrpí vôbec žiadnym alebo len malým zneschopnením. Väčšina ľudí s touto diagnózou ale časom dospeje do stavu značného a nezvratného zneschopnenia hybnosti. Oddialiť, hoci nie zvrátiť tento stav, môže najmä včasná diagnostika a efektívna liečba,“ vysvetľuje revízna farmaceutka VšZP Linda Bizubová.

Ohrozenými skupinami sú najmä ľudia vo veku od 20 do 40 rokov, pričom u žien existuje dva- až trikrát vyššie riziko, že budú trpieť týmto závažným ochorením. Úlohu zohráva tiež nezdravý životný štýl, napríklad fajčenie, ale aj genetická predispozícia či niektoré autoimunitné ochorenia, ako ochorenie štítnej žľazy, zhubná anémia, psoriáza, cukrovka prvého typu či zápalové ochorenie čriev.

Absolvujte vyšetrenie

Na monitoring účinnosti liečby sa bežne využíva predovšetkým magnetická rezonancia. Táto metóda je nákladná a pre pacienta zároveň predstavuje istý diskomfort – najmä pri použití kontrastnej látky.

Už aj na Slovensku však možno absolvovať vyšetrenie využívajúce biomarkery, medzi ktoré patria aj ľahké reťazce neurofilamentov. Monitorovať úspešnosť liečby sklerózy multiplex je teda možné vďaka metóde, ktorá pre pacienta predstavuje jednoduchý odber krvi.

Táto metóda je menej časovo náročná, menej invazívna a je možné ju vykonať v ambulancii neurológa. Všeobecná zdravotná poisťovňa špeciálne vyšetrenie hradí od marca tohto roka, indikovať ho však musí lekár z centra pre liečby sklerózy multiplex.

Ambícia VšZP

„Našou ambíciou nie je robiť za každú cenu nábor poistencov, ale predovšetkým zodpovedne pristupovať k starostlivosti o tých, ktorých už máme. Sú medzi nimi ľudia s tými najťažšími diagnózami a skleróza multiplex medzi ne bez pochýb patrí. Sme veľmi radi, ak môžeme aj vďaka inovatívnym metódam vychádzať v ústrety našim poistencom, zabezpečiť im jednoduchší priebeh či monitoring liečby. Som presvedčený, že v tomto je hlavný prínos akejkoľvek inovácie,“ spresňuje generálny riaditeľ VšZP Michal Ďuriš.

„Je dobrou správou, že najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku začala uhrádzať vyšetrenie, ktoré nielenže prináša úsporu do zdravotníckeho systému, ale znamená oveľa vyšší komfort pre pacientov s diagnózou skleróza multiplex,“ zhodnotila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal ĎurišZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa