VšZP sa môže dosť spod ozdravného plánu stabilizáciou vlastného imania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Drucker
Tomáš Drucker SITA / Ľudovít Vaniher

Pokiaľ bude mať Všeobecná zdravotná poisťovňa záporné vlastné imanie, dovtedy bude v ozdravnom pláne, konštatoval minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Vyjadrenia nezaradeného poslanca NR Miroslava Beblavého o odštátnení štyroch nemocníc považuje minister zdravotníctva Tomáš Drucker za nezmysly. Podľa neho je vysoko nezodpovedné, že takýmto spôsobom dezinformuje a podsúva informácie.

Ako povedal vo štvrtok na brífingu, „dvere na ministerstve zdravotníctva sú otvorené“. „Ak niekto má záujem dovysvetliť veci, informovať sa, sme pripravení. Určite toto uprednostňujem pred takýmto mediálnym ping-pongom,“ dodal.

Hrozba záporného vlastného imania

Drucker pripomenul, že VšZP zaznamenala za minulý rok stratu zhruba 200 miliónov eur, čo znamená, že jej vlastné imanie je v mínuse 80 miliónov eur.

„Týchto mínus 80 miliónov je dôvodom, prečo je v ozdravnom pláne. Pokiaľ bude mať záporné vlastné imanie, dovtedy bude v ozdravnom pláne,“ doplnil minister.

Šéf rezortu zdravotníctva  vysvetlil, že aj keď VšZP ušetrí 115 miliónov eur na nákladoch, aj keď by do nej prišlo ďalších 100 miliónov eur z výnosov a 60 miliónov eur z úveru, aj tak bude mať záporné vlastné imanie.

Treba stabilizovať

„Ak aj pripustím, že Všeobecná zdravotná poisťovňa začne vykazovať zisk od roku 2018 na úrovni 10, 12 miliónov eur, tak nám potrvá zhruba 16 rokov, kým splatíme túto stratu. Ak pripočítam už terajšie dva roky, tak to 18 rokov chceme mať zdravotnú poisťovňu vystavenú ozdravnému plánu?“ pýta sa Drucker.

Minister povedal, že ak „diskutujeme o možnosti ako čo najrýchlejšie dostať VšZP spod ozdravného plánu, znamená to, že musíme stabilizovať vlastné imanie“.

„Na toto slúži napríklad aj možnosť vloženia časti akcií, povedzme našich národných srdcovo-cievnych ústavov, ktoré sú vlastnené 100-percentne Slovenskou republikou,“ konštatoval s tým, že sa nemení manažérska kontrola.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa