VšZP skončila prvý štvrťrok so stratou vyše 15,8 mil. eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vszp_budova_celok.jpg
Foto: vZdravotnictve.sk
Ku koncu roka ešte bola v zisku

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) skončila prvý štvrťrok so stratou vyše 15,8 mil. eur. Poisťovňa pre agentúru SITA uviedla, že už pri príprave Plánu činnosti VšZP na rok 2019 boli v poslednom štvrťroku minulého roka identifikované riziká v oblasti príjmov aj výdavkov. VšZP pritom k 31. decembru 2018 dosiahla zisk 89,9 mil. eur.

Riziká, ktoré VšZP v decembri identifikovala, sa na príjmovej strane týkali predpokladaného rastu niektorých príjmových položiek. Napríklad ročných zúčtovaní, ďalej očakávaných vplyvov úpravy legislatívy v oblasti prerozdeľovacieho mechanizmu, ako aj podstatného zníženia platby štátu za svojich poistencov, ktorá bola následne mierne navýšená.

Na výdavkovej strane išlo podľa poisťovne o riziká v oblasti výdavkov na lieky, výdavkov na výkony zdravotnej starostlivosti, ako aj o riziko prekročenia naplánovaných objemov a výdavkov na liečbu poistencov VšZP v cudzine.

Analytik: Situácia vo financovaní zdravotníctva sa zhoršuje

Ako komentoval hospodárske výsledky analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Martin Vlachynský, situácia vo financovaní zdravotníctva sa zhoršuje. VšZP vykazuje stratu aj napriek ozdravnému plánu (a podľa všetkého aj napriek prísnejšiemu manažmentu).

Eura_diera.jpg
Foto: Pixabay.com

„Podľa niektorých hlasov v prvom kvartáli vykáže stratu aj Dôvera. V systéme sa netvoria rezervy ani na výkyvy v nákladoch bežnej prevádzky, nieto ešte na kapitálové investície. Všetko, čo do systému pritečie, sa aj okamžite minie,“ uviedol.

Chýba definovanie nároku aj vízia

Vlachynský tiež kritizoval, že nie je zadefinovaný nárok klienta systému, vzniká v ňom málo trhových cien, minimum motivácií k efektívnemu správaniu a je obmedzený vstup dodatočných zdrojov.

„To, aká suma pritečie za dve tretiny klientov v systéme (poistenci štátu), sa dozvedáme väčšinou na poslednú chvíľu. Kľúčoví hráči v systéme – poisťovne – majú nejasné postavenie. To sú otázky, na ktoré sme za 15 rokov nepočuli ani náznak odpovede,“ konštatoval analytik.

Dnešný stav je tak tak podľa neho výsledkom politického tápania a absencie akejkoľvek vízie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie INESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýzVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa