Od vypuknutia pandémie nového koronavírusu sa v odborných kruhoch vedú diskusie o príznakoch ochorenia COVID-19 u človeka. Patria medzi ne napríklad zvýšená telesná teplota, bolesti svalov, hrdla, hlavy či strata čuchu a chuti.
Niektorí spájajú COVID-19 aj so stratou sluchu, no najnovšia izraelská štúdia ozrejmila, aká je pravda.
Poškodenie sluchového systému
Na výskume sa podieľali Telavivská univerzita (TAU) a Galilee Medical Center (GMC). Nenašli pritom žiadne dôkazy, ktoré by podporili tvrdenia, že by ochorenie spôsobovalo stratu sluchu.
Štúdiu viedla Karen Avraham z TAU a zverejnili ju v žurnále Otology & Neurotology.
Objavili nový spôsob, ako zabiť koronavírus či chrípku. Využitie v praxi je jednoduché a lacné
„Od začiatku pandémie je jasné, že COVID-19 zapríčiňuje niektoré príznaky, ako stratu čuchu a chuti. O strate sluchu vedú debaty praktickí lekári, pričom niektorí hlásia tento príznak u uzdravených pacientov,“ povedala Avraham.
Otázkou je, či strata sluchu súvisí s poškodením sluchového systému, alebo je to dočasný príznak spôsobený nahromadením tekutín v strednom uchu, ako sa to deje pri bežnom nachladnutí.
Meranie kvality sluchu
Vedci sa začali zaujímať týmto problémom už počas prvej vlny pandémie, keď bol počet pacientov v krajine ešte relatívne nízky.
Medzi účastníkmi bolo osem asymptomatických pacientov, ktorí mali pozitívny test na COVID-19 a osem zdravých dobrovoľníkov slúžiacich ako kontrolná skupina. Žiaden z nich predtým nehlásil stratu sluchu.
Štúdia sa ako prvá zamerala na kvantitatívne meranie kvality sluchu po infikovaní koronavírusom.
Ako lockdown vplýva na zdravie ľudí. Viac holdujú alkoholu, ukázala štúdia
„Výskum sa zameral, či môže COVID-19 spôsobiť permanentnú neurálnu alebo senzorickú poruchu spojenú so sluchovým systémom a nenašli sme o tom žiaden dôkaz,“ uviedol Amiel Dror z GMC.
Merali elektrické údaje z mozgového kmeňa na otestovanie celej cesty zvukových vĺn od ucha po mozog. „Skúmali sme tiež aktivitu vláskových buniek vnútorného ucha, ktoré zintenzívňujú a ladia zvuk. Nenašli sme žiaden rozdiel u chorých ľudí a kontrolnou skupinou,“ objasnil Dror.
Špekulácie a sociálne siete
Vyjadril sa tiež, že objektívny vedecký výskum trvá dlho. „Existuje veľmi veľa špekulácií o tomto víruse a poškodeniach, ktoré spôsobuje. My sme však dokázali, že nespôsobuje stratu sluchu,“ dodal vedec.
Ľudia zanedbávajú starostlivosť o zrak. Sami sa ohrozujú vážnymi chorobami
„Je veľmi dôležité, aby sme vedomosti o víruse založili na objektívnych štúdiách a zdržali sa unáhlených záverov,“ upozornil. „Sociálne médiá pripisujú koronavírusu viacero symptómov, no informácie sú často nepodložené a vedú k neopodstatnenému stresu a zbytočnému tlaku na zdravotný systém,“ povedal.
Spoluautor štúdie Eyal Sela z GMC uznal, že COVID-19 „nespôsobuje rozsiahle neurologické poškodenie a väčšinou ovplyvňuje chuť a čuch“.
Odborníci v súčasnosti uskutočňujú ďalší, oveľa rozsiahlejší výskum so stovkami pacientov. Medzi nimi sú aj takí, ktorí mali vážny priebeh ochorenia a potrebovali pľúcnu ventiláciu.