Výskumníci z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach pomôžu zvýšiť intenzitu testovania na COVID19. Konkrétne pracovníci Prírodovedeckej fakulty (PF) UPJŠ Adriana Zeleňáková z Ústavu fyzikálnych vied a Vladimír Zeleňák z Ústavu chemických vied sa spolu s Ústavom experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (UEF SAV) v Košiciach zapojili do prípravy výroby slovenských rýchlotestov na COVID-19. Informoval o tom hovorca UPJŠ v Košiciach Tomáš Zavatčan.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo päť nakazených, Matovič chce otvárať ďalšie obchody a pendleri prejdú aj bez testu (online)
„V rámci iniciatívy „10 tisíc testov denne“ ponúkli popredné slovenské odborníčky a odborníci svoje možnosti a schopnosti na zvýšenie testovacích kapacít a zužitkovali tak dlhoročné znalosti a skúsenosti z oblasti magnetických nanočastíc a nanopórovitej siliky,“ uviedol Zavatčan.
Viac o téme: Koronavírus
Ako ďalej dodal, v danej oblasti je jednoznačný priestor na zlepšenie účinnosti rýchlotestov na COVID-19, ako aj zníženie nákladov na testovanie, preto sa kolegovia z UPJŠ v Košiciach v spolupráci s kolegami z UEF SAV v Košiciach so svojím nápadom zapojili do výzvy EU.
Vedenie UPJŠ uvítalo spoluprácu vedeckých pracovníkov Prírodovedeckej fakulty na produkcii slovenských testov na COVID-19. „Opäť sa raz ukázalo, ako dôležitý môže byť špičkový základný výskum a že nikdy nevieme, kedy ľudstvo bude odkázané na riešenia, ktoré bez základného výskumu by neboli možné. Teším sa úspechu manželov Zeleňákových, za ktorým sa skrývajú stovky hodín náročného výskumu,“ uviedol rektor UPJŠ Pavol Sovák.