Bratislava z PPP projektu nebude mať podľa experta na zdravotníctvo v KDH Mariána Faktora novú univerzitnú nemocnicu.
Na obstaranie novej univerzitnej nemocnice v Bratislave sú dva vhodnejšie spôsoby ako je verejno-súkromné partnerstvo (PPP projekt). Konštatoval to v rámci diskusie “Výstavba novej nemocnice v Bratislave“ expert na zdravotníctvo v KDH Marián Faktor. Obe možnosti má plne v rukách štát.
„Prvá, zoženiete peniaze z vlastných zdrojov, požičiate si. Aj keď s tým súvisí určitá miera neefektívnosti pri štátnom budovaní, štátnych projektoch, ale lepšie ako PPP projekt,“ povedal Faktor.
Druhou možnosťou je, že štát vytvorí podmienky ako transparentnosť prostredia, stabilita, predvídateľnosť, platba za diagnózu (DRG), či eHealth. Potom by mohol nejaký súkromný investor podľa Faktora vyhodnotiť, že sa oplatí investovať do súkromných nemocníc na Slovensku. „Mal by sa štát priznať alebo seriózne, zodpovedne podpísať to, že ani jedna alternatíva z pohľadu štátu je nerealizovateľná, a až potom pristúpiť k PPP projektu,“ apeloval Faktor.
Po dvoch rokoch realizácie PPP projektu je podľa neho mnoho nejasností a konfliktov. „Môj osobný názor je, že z tohto PPP projektu Bratislava novú nemocnicu nebude mať,“ doplnil.
Jedným z kľúčových nezmyslov je podľa Faktora, ak poradca v štúdii uskutočniteľnosti povedal, že projekt nie je realizovateľný bez platby štátu a zároveň štát tvrdí, že urobí všetko preto, aby bola nulová platba štátu. „Čiže to je zásadný rozpor hneď na začiatku,“ poukázal expert na zdravotníctvo.
Predpokladané náklady na novú nemocnicu vyčíšlil rezort zdravotníctva na 250 miliónov eur. Podľa Faktora je však „pes zakopaný“ inde, a to v prevádzkovej efektívnosti počas 30 rokov. Expert na zdravotníctvo upozornil, že na optimálne nastavenie procesov v budúcej nemocnici je nevyhnutná účasť lekárov, prednostov, ale aj odborníkov. To sa však nestalo.