Vytvorí sa sieť nemocníc s dojazdom záchranky do 60 až 90 minút? Podľa ZMOS-u je to nereálne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zachranka
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Vytvorenie siete nemocníc s garantovaným dojazdom záchrannej zdravotnej služby do 60 až 90 minút je nereálne. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

ZMOS argumentuje tým, že niektoré odľahlejšie regióny majú zlú dopravnú infraštruktúru. Dojazd pomoci do 90 minút preto nemusí byť možný. Združenie svoju pripomienku adresovalo rezortu zdravotníctva aj v rámci medzirezortného pripomienkového konania k Zákonu o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti.

„Podmienka dojazdu záchrannej zdravotnej služby nie je nijako garantovaná, čo môže byť v spojení s navrhovanými zmenami vážny problém pre regióny, kde je zlá dopravná obslužnosť a kde boli už viaceré zdravotné služby v minulosti zrušené,“ uviedlo ZMOS v tlačovej správe.

Potreba zohľadniť rozdiely

ZMOS upozorňuje, že dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre každého občana je prvoradá, a to bez ohľadu na to, či bude mať nemocnica určitej úrovne dostatočný spád obyvateľov, ktorý jej umožní finančnú udržateľnosť a zabezpečenie dostatočnej kvality.

Územné členenie Slovenska a kvalita cestnej infraštruktúry je v rôznych regiónoch odlišná. Podľa združenia je preto potrebné rozdiely zohľadniť pri určení siete nemocníc.

Prioritné požiadavky

ZMOS zároveň pripomína, že na území miest a obcí sa intenzívne zdržujú aj obyvatelia bez prechodného či trvalého pobytu, ktorí si neraz vyžadujúci lekársku starostlivosť. Preto pri určovaní siete nemocníc nemusí počet obyvateľov celkom ukazovať reálnu potrebu budovania nemocníc.

ZMOS považuje za kľúčové, aby bola prioritne riešená dostupnosť ambulantnej všeobecnej starostlivosti s tým, že má byť jasne určené, ako sa budú merať a vyhodnocovať problematické lokality.

Chcú udržať lekárov na Slovensku

Ordinačné hodiny lekárov by mali byť podľa združenia ponechané v réžii poskytovateľov. Za potrebné považuje zabezpečiť priame prepojenie absolventov lekárskych fakúlt s praxou v území a prijať také opatrenia, aby Slovensko dokázalo využiť potenciál medicínskych a zdravotníckych odborníkov z okolitých krajín, ktorí budú pôsobiť na Slovensku. Štát by sa mal zamerať aj na zabezpečenie takých podmienok pre lekárov, aby zabránil ich odchodu do zahraničia.

ZMOS pripomína, že na Slovensku máme až 36 okresov zo 79, ktoré sú lokalizované do pohraničia. „Na tento fakt musíme reagovať z hľadiska príležitosti pre získanie zdravotníckeho personálu a neprizerať sa hrozbe jeho ďalšieho odchodu,“ dodalo združenie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Kaliňák
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRZdruženie miest a obcí Slovenska (ZMOS)ZZS Záchranná zdravotná služba