Vytvorili sme ideálne podmienky pre nové varianty, najohrozenejšie budú deti. Dokedy by mali nosiť rúška?

Deti, detský tábor
Odborníci sa obávajú, že nové kmene budú nebezpečnejšie pre deti a iné zraniteľné skupiny Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Biológovia z University of East Anglia v Spojenom kráľovstve varujú pred uvoľňovaním opatrení. V najnovšej štúdii napísali, že momentálne vedieme evolučné „preteky v zbrojení“ s vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

Preto môžu mať uvoľnené epidemiologické opatrenia v čase, kedy je väčšina svetovej populácie stále nezaočkovaná, katastrofálne následky. Očakávajú vývoj omnoho prenosnejších variantov koronavírusu, ale aj mnohé ďalšie problémy.

Odborníci sa však hlavne obávajú, že nové kmene budú nebezpečnejšie pre deti a iné zraniteľné skupiny, ako sú napríklad pacienti po transplantáciách s oslabeným imunitným systémom či iní chronickí pacienti. To však nie je všetko.

Účinnosť vakcín

Otázna je tiež účinnosť vakcín proti novým variantom vírusu SARS-CoV-2. Každý nezaočkovaný je potenciálnym „inkubátorom“ pre vznik nových kmeňov, ktoré sa môžu stať imúnnymi voči už vyvinutým vakcínam.

Navyše, hoci vakcíny vo väčšine krajín znížili úmrtnosť na COVID-19 či počet hospitalizácií súvisiacich s týmto ochorením, stále zostáva mnoho ľudí s vysokým rizikom závažného priebehu tejto choroby alebo dokonca smrti.

„Mojou hlavnou starosťou je práve vysoký počet prípadov,“ povedal pre Medical News Today profesor evolučnej genetiky Cock Van Oosterhout, jeden zo spoluautorov britskej štúdie. V tom bude v najbližšom období najväčší problém.

Dominantné kmene

Dominantnými kmeňmi sa stávajú také, ktoré sú schopné infikovať čo najviac ľudí, na samotný prenos stačí už teraz veľmi málo. Napríklad variant Delta je podľa najnovších štúdií rovnako nákazlivý ako kiahne.

Tento vývoj podľa Oosterhouta dokazuje, že náš boj s koronavírusom sa tak skoro neskončí, nakazených bude pribúdať, čo bude mať pre mnohých ľudí smrteľné následky. Uvoľnenie opatrení preto odborníci považujú za veľmi nešťastné riešenie.

Odporúčajú, aby opatrenia, ako napríklad povinné nosenie rúšok či respirátorov na verejných priestranstvách, zostali v platnosti, kým väčšina populácie nedostane očkovaciu látku. V niektorých krajinách to zrejme nebude nikdy.

Ohrozené deti

Na zmutovaní koronavírusu a vzniku stále infekčnejších kmeňov v súvislosti s tým, že zaočkované je stále veľmi malé percento populácie, je najhoršie to, že to zrejme zasiahne najmä deti.

Vírus SARS-CoV-2 sa totiž zameria hlavne na nechránenú časť obyvateľstva. „Riziko, že sa virulentnejší kmeň rozšíri do podvakcinovanej populácie, môže byť vážnejšie,“ upozorňuje Oosterhout.

Rozhodnutie neočkovať deti proti COVID-19 ich podľa jeho slov vystavuje zvýšenému riziku. Vo Veľkej Británii v posledných dňoch nepochopiteľne klesá počet nakazených, čo mnohých vedie k optimizmu, že pandémia končí.

Podľa Oosterhouta a jeho kolegov to však dokazuje, že koronavírus nie je stacionárny, ale bude sa ďalej prispôsobovať. Doterajšie skúsenosti s inými vírusmi hovoria, že variant Delta nebol poslednou vlnou. Preto sa treba stále chrániť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cock Van Oosterhout
Firmy a inštitúcie University of East Anglia