Výzva na podporu Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny v Košiciach bola ukončená, vyzbieralo sa takmer 330-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DFN Košice
DFN Košice Foto: SITA / Viktor Zamborský
Tento článok pre vás načítala AI.

Výzva na podporu Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny v Košiciach bola ukončená, vyzbieralo sa 328 603 eur.

Kampaň bola realizovaná na portáli Donio.sk. Spustená bola 5. júna 2024 a za 30 dní sa do nej zapojilo bezmála 12 500 darcov. Najvyšší dar bol v sume 2-tisíc eur, priemerná výška daru bola 26 eur.

Podmienky sú kritické

Organizátorkami kampane sú primárka oddelenia Vanda Chovanová, a tiež Milena Bobeková, Zuzana Marianková a Simona Bobeková, ktoré sa spojili s neziskovou organizáciou Malenka pôsobiacou pri oddelení.

„Tím oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny diagnostikuje a lieči najzávažnejšie stavy a ochorenia pacientov novorodeneckého veku z Košického a Prešovského kraja,“ uvádza sa v popise kampane. Podmienky fungovania jednotky intenzívnej neonatologickej medicíny v Košiciach označuje za kritické.

Hmyz či zatekajúce okná

„Počet lôžok na oddelení vysoko špecializovanej starostlivosti je 18 a 10 lôžok je pre stabilnejších novorodencov. Ročne hospitalizuje oddelenie okolo 300 detí, prevažne predčasne narodených, ale aj kriticky chorých novorodencov a tých, čo potrebujú chirurgický zákrok,“ uviedli organizátorky výzvy, pričom poukázali na to, že deti sú niekedy hospitalizované aj tri mesiace a pri danom počte detí sú priestory malé a v havarijnom stave.

Priblížili, že prefukujú okná a pri daždi cez ne zateká, čo personál rieši napríklad ukladaním plachiet a plienok. Dodali, že je potrebné často otvárať okná, keďže niekoľko desaťročí stará klimatizácia nepostačuje a v lete tu býva veľmi teplo aj od prístrojov. Na oddelenie sa bežne dostávajú holuby, netopiere alebo hmyz.

Nehumánne podmienky na oddelení

„Matky, bojujúce o prežitie svojich detí, majú k dispozícií len dve izby s celkovou kapacitou osem postelí a jednu kúpeľňu, keďže druhá nefunguje z dôvodu pokazeného odpadu. Ženy v šestonedelí so zvýšenými nárokmi na hygienu zdieľajú jednu kúpeľňu,“ zdôraznili organizátorky.

Dodali, že posledná čiastočná rekonštrukcia bola realizovaná pred 20 rokmi, podmienky na oddelení označili za nehumánne. Podotkli tiež, že zariadenie na oddelení je opotrebované a matky na ňom nemajú ani súkromie, pričom v takýchto podmienkach fungujú aj niekoľko mesiacov.

Vláda podporila menšie a súkromné nemocnice

„Košická neonatológia sídli v prenajatých priestoroch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a z tohto dôvodu sú priestory, v ktorých intenzívna neonatológia sídli, nerekonštruovateľné zo štátnych zdrojov. Síce Univerzitná nemocnica Košice rovnako ako aj Detská fakultná nemocnica v Košiciach sú majetkom štátu, uvoľnenie finančných zdrojov na potrebnú rekonštrukciu priestorov nie je legislatívne možné,“ vysvetlili ďalej organizátorky.

Dodali, že Detská fakultná nemocnica mala vypracovaný projekt nadstavby priestorov, ktorý mal byť financovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR. Podľa nich bol časovo realizovateľný, finančne nenáročný a s dobrým hodnotením.

„Vláda SR však rozhodla, že podporí projekty menších a súkromných nemocníc, a projekty, ktoré predkladali fakultné nemocnice, neboli schválené,“ tvrdia.

Využitie vyzbieraných prostriedkov

Prostriedky zo zbierky budú využité na renováciu priestorov, napríklad na výmenu okien, elektrických rozvodov a vodoinštalácie, taktiež na novú klimatizáciu a rekonštrukciu kúpeľní a toaliet. Tiež by mal byť nakúpený nový nábytok, vymenené osvetlenie a dvere. Zakúpené by mali byť aj spotrebiče ako práčka, sušička, chladnička či mikrovlnná rúra.

Organizátorky kampane 12. júna informovali, že podali vedeniu UNLP v Košiciach žiadosť o vydanie súhlasu na rekonštrukciu priestorov. O niekoľko dní oznámili, že dostali súhlas aj od nich, aj od Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach, dodali vtedy, že už boli na obhliadke firmy, ktoré by mohli realizovať výmenu okien, podláh, a tiež stavebnú firmu, ktorá by mala vykonávať stavebné práce v priestoroch pre matky.

Dodali, že dodávatelia k nim boli veľmi ústretoví a ochotní dodať materiály a služby s minimálnymi maržami. Tri dni pred ukončením kampane (2. júla) informovali, že majú vybratých dodávateľov prác a začali s prípravou realizácie.

Prispeli aj poslanci a poslankyne

Zbierku opakovane propagovala napríklad aj populárna satirická stránka Zomri.

Týždeň pred ukončením zbierky tiež jej organizátorky uviedli, že prispeli i poniektorí poslanci a poslankyne Národnej rady SR, napríklad Vladimíra Marcinková zo strany Sloboda a Solidarita, predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, ale aj poslanci za Kresťanskodemokratické hnutie Peter Stachura a František Majerský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František MajerskýMilena BobekováVeronika RemišováVladimíra Marcinková
Firmy a inštitúcie Detská fakultná nemocnica v KošiciachKDH Kresťanskodemokratické hnutieNárodná rada SRSaS Sloboda a SolidaritaZa ľudí