Záchrannej zdravotnej službe môže hroziť personálny kolaps, tvrdí strana Za ľudí

Sanitka
Ilustračné foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Záchrannej zdravotnej službe môže hroziť akútny personálny kolaps. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedla garantka strany Za ľudí pre zdravotníctvo Andrea Letanovská. Odvolala sa na slová prezidenta Asociácie záchrannej zdravotnej služby Mateja Poláka, ktorý tieto informácie zverejnil v Zdravotníckych novinách.

Buď žiadny personálny kolaps nehrozí a je to len šírenie poplašnej správy, alebo kolaps naozaj hrozí a personál chýba. Žiadatelia teda vo výberovom konaní uvádzali nepravdivé skutočnosti, ktoré im posvätil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ konštatovala Letanovská.

Letanovská vyzvala premiéra, aby začal konať

Ako Letanovská dodala, ministerstvo zdravotníctva v decembri pripravilo novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá mala zaviesť tzv. bezpečnostný certifikát. Ten mal kontrolovať, či úspešní žiadatelia skutočne plnia svoje povinnosti. Pán premiér Peter Pellegrini už tento materiál na vládu nedoniesol a nepredložil na rokovanie národnej rady, ktorá odvtedy rokuje už druhýkrát,dodala.

Koho premiér kryje, ak neposunul ďalej zákon, ktorý mal kontrolovať dodržiavanie podmienok pri zachraňovaní životov? Na čej strane stojí?pýta sa Letanovská. Následne Pellegriniho vyzvala, aby začal bezodkladne konať.

Aby nariadil v záujme bezpečnosti občanov kontroly v záchranných službách a aby bezodkladne prijal takú legislatívu, ktorá ochráni záujmy občanov tejto krajiny, a nie záujmy podnikateľov a ich skupín,uzavrela.

Ministerstvo je pripravené diskutovať a prijať legislatívne zmeny

Ministerstvo zdravotníctva venuje problematike záchrannej zdravotnej služby významnú pozornosť, je pripravené diskutovať s odbornou verejnosťou a v nadväznosti na to prijať prípadné potrebné legislatívne zmeny. Uvádza sa to v stanovisku ministerstva zdravotníctva, ktoré agentúre SITA poskytla jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Argumenty pani Letanovskej zo strany Za ľudí, že premiér SR bol v tejto veci nečinný, považujeme za tendenčné vytĺkanie politického kapitálu deväť dní pred parlamentnými voľbami,uviedla v reakcii Eliášová.

Ako Eliášová dodala, personálne zabezpečenie ambulancie RZP ustanovuje výnos ministerstva zdravotníctva. Personálne zabezpečenie v tejto ambulancii sa nezmenilo, ale iba precizovalo, a to novelou výnosu. Niektoré subjekty v aplikačnej praxi si však ustanovenie výnosu vykladali nesprávne, že môže ísť aj o vodiča, teda nezdravotníckeho pracovníka. Práve z dôvodu takéhoto výkladu a z dôvodu jednoznačnosti, ministerstvo pristúpilo k precizovaniu tohto ustanovenia,uviedla.

Výnos odkazuje na zdravotníckeho záchranára pre zaistenie poskytovania bezpečnej a kvalitnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti.

Nový typ ambulancie RZP

Počet zdravotníckych záchranárov sa navýšil prijatím novely zákona, ktorým sa kreoval nový typ ambulancie RZP „S“. Ako dodala hovorkyňa rezortu, počas medzirezortného pripomienkového konania k novele zákona, ktorá riešila nový typ ambulancie, ministerstvo nezaregistrovalo námietky voči potenciálnemu nedostatku k zdravotníckych záchranárov do nových ambulancii RZP „S“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Letanovská
Firmy a inštitúcie AZZS Asociácia záchrannej zdravotnej službyMZ Ministerstvo zdravotníctva SR