Začína sa medzinárodná kampaň pripomínajúca, aké dôležité je hlásiť podozrenia na vedľajšie účinky liekov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Populárne lieky proti prechladnutiu môžu zmiznúť z pultov, pacientom to sťaží chrípkovú sezónu
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Začína sa medzinárodná kampaň, ktorá má informovať pacientov, ale aj pripomenúť zdravotníckym pracovníkom, aké dôležité je hlásiť podozrenia na vedľajšie účinky liekov.

Medzinárodná kampaň

Medzinárodná kampaň #MedSafetyWeek, ktorá prebieha v 107 krajinách sveta, sa opäť objavila aj na Slovensku so zapojením Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

„Bezpečnosť, kvalita a účinnosť všetkých liekov na slovenskom trhu je pre ŠÚKL prioritou, preto sú pre nás hlásenia podozrení na vedľajšie účinky liekov nesmierne dôležité,“ uviedol riaditeľ štátneho ústavu Roman Dorčík.

Dôležité hlásenia sú hodnotené a na základe nových poznatkov môžu byť prijaté konkrétne opatrenia, ako napríklad zmena v predpisovaní alebo dávkovaní lieku. Povinnosť hlásiť nežiaduce účinky majú všetci zdravotnícki pracovníci a farmaceutické spoločnosti.

Ochrana zdravia pacientov

Hlásenia však môžu podávať aj samotní pacienti, ich rodinní príslušníci alebo opatrovatelia. Každé hlásenie je podľa vedenia ústavu neoceniteľné a prispieva k zlepšeniu liečebných postupov a ochrane zdravia pacientov. Podozrenia na vedľajšie účinky liekov je možné hlásiť prostredníctvom elektronického formulára na portáli ŠÚKL, emailom, poštou alebo telefonicky.

Dôležité je poskytnúť kompletné a presné informácie o pacientovi, lieku a vzniknutej reakcii. Podrobné pokyny a informácie o hlásení nájdu záujemcovia na webovej stránke ŠÚKL.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv