V pondelok 8. februára Slovenský Červený kríž začal už 21. ročník kampane Valentínska kvapka krvi. Odštartoval ho prezident Andrej Kiska. Informoval o tom SČK, ktorý kampaň organizuje organizuje v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc.
S podtitulom Príďte sa rozdať pre druhých kampaň prináša pre darcov zaujímavý spôsob, ako sa spojiť s tými, ktorým krv darujú. Napísaním krátkeho odkazu na pripravené valentínske pohľadnice môžu darcovia povzbudiť toho, kto v najbližších týždňoch krv dostane alebo nedávno dostal. Tieto pohľadnice poputujú do rúk práve týmto ľuďom.
Ak ste darcom krvi a chcete poslať odkaz ľuďom, ktorí krv potrebujú, môžete tak spraviť aj prostredníctvom Facebooku.
Celoslovenská kampaň na podporu darcovstva krvi sa zameriava na získavanie prvodarcov, no je tiež pripomienkou pravidelným darcom krvi, že môžu opäť krv darovať a pomôcť. Potrvá tradične päť týždňov nielen na odberových miestach, ale aj prostredníctvom mobilných odberov na školách, vo firmách a organizáciách v rôznych slovenských mestách a obciach.
V Košiciach aj na školách a internátoch
V Košiciach budú prebiehať i mobilné odbery na stredných školách i študentských internátoch:
- MS SČK Kavečany 08.02. 2016
- ŠI Jedlíková 5 – 23.02.2016
- SPŠ dopravná – 24.02.2016
- UPJŠ FA verejnej správy – 24.02.2016
- ŠI Jedlíková 9 – 01.03.2016
- SPŠ stavebná a geodetická – 01.03.2016
- Gymnázium T. Akvinského – 03.03. 2016
- SOŠ Ostrovského – 08.03. 2016
- SPŠ automobilová – 09.03. 201
- Hotelová akadémia – 10.03.2016
- Gymnázium Trebišovská – 16.03.2016
Odbery sú možné aj v dvoch košických nemocniciach – na košickom pracovisku NTS Trieda SNP 1 v pondelok až piatok od 7:00 do 14:00, v utorok do 17:00. Nemocnica Košice – Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica odoberá v pracovný týždeň okrem utorka od 6:30 do 12:30.
Zapájajú sa aj súkromné nemocnice
Okrem nemocnice Košice – Šaca sa do kampane zapoja aj ďalšie nemocnice, ktoré spravuje skupina Agel. Ako informovala jeho hovorkyňa Marta Csergeová, Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, a.s., začne s kampaňou v utorok 9. februára a potrvá až do 11. marca.
Oddelenie hematológie a transfuziológie v Levoči má v rámci Valentínskej kvapky krvi ako odberové dni vyhradené utorky a štvrtky od 7:00 do 11:00 hodiny, v prípade záujmu organizovanej skupiny však aj pondelky v rovnakom čase. Piatky sú určené na výjazdové odbery mobilnou odberovou jednotkou.
Všeobecná nemocnica Komárno, prevádzkovaná neziskovou organizáciou Forlife a manažérsky riadená skupinou Agel, začína s Valentínskou kvapkou krvi od pondelka 8. februára. Oddelenie hematológie a transfuziológie v Komárne má vyhradené v rámci kampane pondelky a piatky od 7:00 do 11:00 hodiny, v prípade záujmu organizovanej skupiny je však možné dohodnúť aj iný termín.
Darcovstvo krvi
- Darovať krv môže každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov), ktorý má viac ako 50 kg.
- Muži môžu darovať krv maximálne 4x do roka, ženy maximálne 3x do roka.
Darovať krv nemôže:
- kto prekonal infekčnú žltačku typu B a C a bol v styku s chorými na toto ochorenie za posledný rok (v prípade infekčnej žltačky typu A, napríklad v detskom veku, môže byť darcom krvi človek až po určitom časovom odstupe
- kto prekonal iné vážne infekčné choroby (informovať sa treba na ne u lekára transfuziologického oddelenia
- kto bol posledný mesiac chorý
- kto dlhodobo užíva lieky (s výnimkou hormonálnej antikoncepcie)
- kto bol posledný rok operovaný, tetovaný, liečený akupunktúrou
- kto si dal urobiť „piercing“ – t. j. prepichnúť uši, nos, peru, obočie alebo kožu na iných častiach tela
- kto dostal transfúziu krvi alebo plazmy
- kto je nosičom víru HIV spôsobujúceho AIDS
- kto mal v poslednom roku HIV- pozitívneho sexuálneho partnera a patrí k skupinám rizikovým na prenos HIV (ako napríklad vnútrožiloví narkomani, prostitúti a prostitútky, homosexuálne sa správajúci muži, jednotlivci používajúci neobvyklé sexuálne praktiky, sexuálni partneri pacientov dostávajúcich transfúziu krvi a plazmy
- kto podstúpil operáciu mozgových obalov, transplantáciu rohovky
- kto sa liečil pomocou hormónov hypofýzy a u koho sa v rodine vyskytla familiárna forma tohto ochorenia
- v súvislosti s Creutzfeldt-Jacobovou chorobou (CJCH) sa Nariadením Ministerstva zdravotníctva SR z júla 2005 z darcovstva krvi vylučujú osoby, ktoré žili v rokoch 1980 – 1996 viac ako 6 mesiacov vo Veľkej Británii a v Írsku. Toto opatrenie je preventívne, pretože prenos CJCH transfúziou krvi nebol dokázaný
- z darcovstva krvi sa vylučujú ženy počas menštruácie a počas ťarchavosti (žena môže darovať krv až 1 rok po pôrode, ak nedojčí).
Obmedzenie pre vírus zika
Darovať krv nemôžu ani tí ľudia, ktorí navštívili krajiny Južnej a Strednej Ameriky, vrátane Karibskej oblasti a tiež Kapverdské ostrovy. Ako informovala Národná transfúzna služba, darovať krv môžu až po 28 dňoch od opustenia týchto oblastí, a to až do odvolania. Na príčine je práve vírus zika.
Vírus zika okrem rizikových oblastí zaznamenali už aj v Európe – v Nemecku a v Španielsku. V zahraničí sa nakazili aj štyria Kanaďania.
Väčšina prípadov nakazenia vírusom zika je spôsobená komárím uštipnutím. Podľa informácií, ktoré sa však na verejnosť dostali v uplynulom týždni sa zika môže prenášať aj krvnou transfúziou či pohlavným stykom.
Nakazenie vírusom zika sa u dospelých jedincov prejavuje zvyčajne len zvýšenou teplotou, vyrážkami na koži, bolesťami kĺbov, prípadne zápalom očných spojiviek. Tieto symptómy však odznejú v priebehu niekoľkých dní, maximálne jedného týždňa.
Novorodencom však vírus pravdepodobne spôsobuje aj rôzne poruchy, v dôsledku ktorých viacerí zomrú alebo ostanú mentálne postihnutí. Proti tomuto infekčnému ochoreniu zatiaľ neexistuje nijaký liek ani vakcína.