Zdravotné sestry a pôrodné asistentky, ktoré dali výpovede, majú možnosť uplatniť sa aj v zahraničí. Už v marci sa v Bratislave uskutoční pracovný trh pre sestry aj lekárov, na ktorom budú pracovné sily hľadať zamestnávatelia z Rakúska a Nemecka.
Usporiadateľ náborovej akcie, agentúra RTK International, sa v rámci 5. ročníka Medzinárodných job days lekárstva a zdravia môže pochváliť rekordným počtom vystavovateľov.
„Do Bratislavy sa príde predstaviť 16 najväčších nemocníc a zdravotníckych zariadení z Nemecka a Rakúska, aby sa slovenským lekárom a lekárkam, ako aj zdravotným sestrám prezentovali ako atraktívny zamestnávateľ,“ uviedol konateľ agentúry Randolf T. Kunert.
Spoločne s riaditeľmi nemocníc, vedúcimi lekármi a vedúcimi personálnych oddelení na akciu dorazia aj slovenskí lekári a lekárky, ktorí už v zahraničí pracujú. Odborní návštevníci akcie sa tak budú môcť informovať na všetko, čo ich o práci v Nemecku a Rakúsku zaujíma, dodal Kunert.
Zamestnávatelia lákajú na vysoké zárobky a ponúkajú celý rad benefitov, ako napríklad podnikové dôchodkové pripoistenie, škôlky pre zamestnancov priamo v areáli nemocnice, asistenciu pri hľadaní bývania, finančný príspevok na sťahovanie, či špeciálne bonusy a benefity určené zdravotným sestrám. „Odborní návštevníci si budú môcť vyberať z 250 voľných pracovných pozícií naprieč všetkými špecializáciami,“ uzavrel Kunert.
Atraktívne zahraničie
Nemecko, Rakúsko, Veľká Británia, ale napríklad aj krajiny Škandinávie. Pracovný portál Profesia.sk ponúka okolo stovky pracovných miest v zahraničí v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb. Zamestnávatelia hľadajú najmä sestry a opatrovateľov, v menšej miere lekárov a zdravotníckych asistentov. A európske krajiny nie sú jediné.
Trend hľadania zdravotníckych pracovníkov, najmä sestier, v zahraničí je celosvetový fenomén. Vyspelé krajiny sa totiž boria s ich nedostatkom. S predlžovaním života a pokrokom v medicíne stúpa počet ľudí, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť. Zároveň sa však počet sestier a opatrovateľov adekvátne nezvyšuje. Povolania to nie sú atraktívne pre množstvo ľudí.
USA napríklad ešte v roku 2004 očakávali, že v roku 2020 budú mať nedostatok 800 tisíc sestier. V súčasnosti sa už tento odhad zvyšuje na 1,1 milióna. Veľká Británia v tomto roku očakáva nedostatok 47 500 sestier – a to len v rámci štátneho systému NHS. Austrálii v roku 2025 bude chýbať 109 tisíc sestier.
Krajiny preto lovia v zahraničných vodách. Lákajú najmä na zárobky, ktoré sú výrazne vyššie. Atraktívne môžu byť aj ďalšie benefity, ale aj samotný život v danej krajine.
A čo bude so Slovenskom?
Dvere sú teda otvorené a Slovensko je zjavne obľúbeným poľovným revírom zahraničných zamestnávateľov. Presné počty, koľko sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov odišlo za hranice, však nemáme.
Ani Slovensko však nie je imúnne voči nedostatku kvalifikovaných pracovníkov. Odchod do zahraničia je len jednou príčinou. Okrem problémov, ktoré majú aj vyspelé krajiny – narastajúci dopyt – totiž klesá počet sestier. Odchádzajú do dôchodku a absolventov je stále menej. Podľa Asociácie sestier a pacientov nám už v súčasnosti chýba 16 200 sestier.
Podľa Národného centra zdravotníckych informácií pracovalo v roku 2014 na Slovensku 31 166 sestier. Po niekoľkých rokoch znižovania ich počtu to bol prvý nárast. Ibaže – len o 38 sestier. Ako sa na počte sestier podpísal vlaňajšok a ako tento rok, keď naraz odišlo niekoľko stoviek sestier, sa ešte len dozvieme.