Zahraničné sestry v Británii hlásia vyšší výskyt diskriminácie a prejavov rasizmu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
brexit
Foto: ilustračné, Thinkstock

Zahraničné sestry pracujúce vo Veľkej Británii zažívajú narastajúcu diskrimináciu a rasizmus na pracovisku. Tieto prejavy sa zvyšujú od referenda o brexite v roku 2016. K tomuto záveru prišla štúdia University of Nottingham. Informácie priniesol portál Nursing Times.

Sestry z Filipín, Grécka, Talianska a Španielska, ktoré v súčasnosti pracujú v zariadeniach štátneho systému NHS, uviedli, že teraz sú náchylnejšie zvažovať odchod.

Jedna z účastníčok prieskumu uviedla, že zažila rasistické prejavy od príbuzných pacienta. Jeden z nich jej povedal, aby „sa vrátila, odkiaľ prišla„.

Diskriminácia aj na pracovisku

Negatívne prejavy sa pritom neobmedzujú len na pacientov. Dotyčná sestra skonštatovala, že „teoreticky“ ju vedenie nemocnice chráni, no „niečo zlé je vo vzduchu„.

Sestry z krajín mimo Británie sa tiež sťažujú na obmedzené možnosti rozvoja kariéry. Sú tiež prehliadané pri služobnom postupe. Sestra zo Španielska uviedla, že manažment nemocnice nechce investovať do rozvoja týchto pracovníkov pre obavy, že môžu zase odísť. „Moja kariéra sa tu rozvíjať nebude,“ skonštatovala.

Zakaždým, keď sa na nejakú pozíciu hlásil neanglický uchádzač, najčastejšie sa mu dostalo komentára, že tú prácu nedostane,“ uviedla.

Výsledky referenda sestry z krajín EÚ aj mimo nej vyložili ako signál, že migranti nie sú vítaní v Spojenom kráľovstve, a zvažujú odchod,“ uviedla Georgia Spiliopoulos z univerzity.

Účastníci prieskumu tiež upozornili, že odlev európskych sestier z NHS si už začína vyberať daň, keďže zostávajúci pracovníci musia zvládnuť viac práce.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Georgia Spiliopoulos
Firmy a inštitúcie University of Nottingham