Zahraniční lekári: Prísť pracovať na Slovensko je ťažké

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Manuchekhr Burkhanov Emilián Kozma
Manuchekhr Burkhanov a Emilián Kozma Foto: vZdravotnictve.sk
Cudzie nechceme, svoje nemáme. Tak vyzerá podľa zahraničných lekárov situácia na Slovensku.

Aj keď sa Slovensko borí s nedostatkom lekárov a chcelo by pritiahnuť odborníkov zo zahraničia, v praxi sa stretávajú s prekážkami. Uznávanie diplomov, nedostatočná jazyková príprava, negatívny postoj lekárskej komory – s tým všetkým sa bežne stretávajú.

Ukrajinská pediatrička Viktoriya Dmytruk chce pôsobiť na Slovensku. Nemôže však, ministerstvo školstva jej odmietlo uznať diplom. V Českej republike s tým pritom problém nemala.

Slovenská legislatíva totiž žiada najprv absolvovanie študijného odboru všeobecné lekárstvo, až následne špecializáciu. Na Ukrajine sa špecializuje od začiatku štúdia. Podľa posudku rektora UPJŠ v Košiciach tak napríklad predmety gynekológia či chirurgia sú zamerané len na detského pacienta, a teda nie sú rovnocenné s ich absolvovaním pre všeobecné lekárstvo.

Dmytruk však namieta, že pediater sa stará o pacientov do 18 rokov veku a jej štúdium zahŕňalo aj vek dospelosti.

Slovenskor_mur.jpg
Foto: Pixabay.com

Ako sa naučiť po slovensky?

Uznanie diplomu samo osebe nestačí, záujemcovia musia absolvovať aj odborné skúšky. Tie musia absolvovať v slovenčine.

Ako (perfektnou slovenčinou) hovorí chirurg z Tadžikistanu Manuchekhr Burkhanov, až tento rok po prvý raz Slovenská zdravotnícka univerzita pripravila týždenný kurz.

Týždeň je málo, no je to jediná možnosť. Jazykové školy by rady ponúkali dlhšiu a dôkladnejšiu prípravu, nemajú však podklady. Nevedia tak, na čo majú študentov pripraviť, upozorňuje prevádzkovateľka školy Alona Kurotová.

Z lekárov sanitári

V zahraničí plne kvalifikovaní lekári žijúci na Slovensku často pracujú v nemocniciach na pozíciách neregulovaných povolaní, ako sú napríklad sanitári. Robia to, aby sa dostali do kontaktu s prostredím, zlepšili si jazyk.

Ďalší to však odmietajú a radšej nepracujú vôbec.

Doktor, lekár
Foto: Thinkstock

Medzi zahraničnými lekármi na Slovensku negatívne zarezonoval aj postoj Slovenskej lekárskej komory (SLK). Jej prezident Marian Kollár sa v médiách nechal počuť, že ukrajinskí lekári falšujú diplomy a niektoré fakulty na Ukrajine nemajú žiadanú úroveň.

Zahraniční lekári sa združia

Všeobecný lekár Emilián Kozma sa snaží do svojej ambulancie získať ďalšieho odborníka. Medzi slovenskými absolventmi ho nenachádza – nemajú záujem o prácu v ambulancii alebo chcú odísť do zahraničia.

„Systém vyháňa slovenských lekárov a nedovoľuje prijať zahraničných,“ zhrnul situáciu.

Na riešenie týchto a ďalších problémov vznikne Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku. Pokrývať chce celé spektrum problémov, vrátane internacionalizácie vedeckého medzinárodného prostredia či podpory inovácií. Pôjde aj o profesijnú organizáciu pre zahraničných lekárov, ktorí potrebujú informačnú a vedeckú platformu na výkon svojej profesionálnej činnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emilián KozmaManuchekhr BurkhanovMarian KollárViktoriya Dmytruk
Firmy a inštitúcie Letisko KošiceSLK Slovenská lekárska komora