Zámeru postaviť novú nemocnicu v Prešove chýba podľa ÚHP dlhodobý plán, časti projektu odporúča spresniť (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Zámer postaviť novú nemocnicu v Prešove je podľa Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) správny, no chýba podľa nich realistický plán dlhodobého hospodárenia. Odborníci odporúčajú viaceré časti projektu spresniť, pričom vidia aj potenciálne úspory. Investícia do nemocnice je podľa ÚHP potrebná.

Starostlivosť je roztrieštená

Starostlivosť je v súčasnosti totiž roztrieštená do jedenástich pavilónov. Chýba podľa odborníkov centrálny urgentný príjem, presuny pacientov sú neefektívne a existujúce budovy sú zároveň v zlom technickom stave.

Fakultná nemocnica v Prešove vypracovala projekt výstavby novej nemocnice za 410 mil. eur, do ktorej sa má centralizovať akútna starostlivosť. Náklady na výstavbu nového objektu sú vo výške 300 mil. eur, zvyšok investície tvorí vybavenie, zdravotnícka technika a projektová dokumentácia. Podľa štúdie ÚHP je výhodnejšie stavať ako rekonštruovať.

Hoci z finančného hľadiska projekt nevychádza ako návratný, nová nemocnica vytvorí viac prínosov ako rekonštrukcia,“ tvrdí ÚHP.

Potenciál úspor

Celková plocha nemocnice tak vzrastie o 15 %. Rozšíria sa poskytované služby a zvýši komfort pacientov. V porovnaní s inými pripravovanými projektmi však bude stále priestorovo efektívnejšia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Útvar hodnoty za peniaze však odporúča spresniť počet lôžok podľa výpočtov dopytového modelu, počet parkovacích miest a náklady podľa typu stavby. Náklady na stavbu parkovacej časti sú určené rovnako ako pri medicínskych priestoroch. Potenciál úspor po úpravách predstavuje podľa ÚHP 42,5 až 55,5 mil. eur.

Vypracovanie hodnoverného finančného modelu

Odborníci ďalej odporúčajú vypracovať hodnoverný finančný model, ktorý reálne vyhodnotí náklady a výnosy novej nemocnice. Aktuálny model pre chybné predpoklady napríklad ráta s nerealistickým ziskom pre nemocnicu. Vychádza najmä z rastúceho trendu podľa historických dát a nezohľadňuje objem poskytovanej starostlivosti.

Taktiež by sa mal zosúladiť očakávaný počet výkonov s predpokladmi optimalizácie siete nemocníc. Štúdia ráta s neovereným medziročným nárastom výkonov jednodňovej zdravotnej starostlivosti o 21 %.

Podľa reformy by ju mali riešiť najmä menšie nemocnice. Zároveň treba určiť využitie zostatkových budov a zdravotníckej techniky. Po realizácii projektu zostanú opustené budovy s rozlohou približne 87-tisíc metrov štvrocových, pre ktoré nemocnica nemá určený plán.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP)