Zápalové ochorenie čriev trápi čoraz viac Slovákov, lekári upozorňujú na potrebu včasnej liečby

Pri príležitosti Svetového dňa zápalových ochorení čriev (IBD) pripravilo Gastroenterologické centrum Bezručova Deň otvorených dverí.
Tenké črevo,
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Chronická únava, zvýšená teplota, pretrvávajúca hnačka, prítomnosť krvi v stolici, bolesti brucha a pocit nafúknutia patria medzi typické príznaky zápalových ochorení čriev, ktoré na Slovensku postihujú čoraz väčší počet ľudí. Ide o ochorenia, ktoré môžu výrazne ovplyvniť kvalitu života a v mnohých prípadoch viesť až k dlhodobej práceneschopnosti či invalidite.

Odborníci však zdôrazňujú, že pri dobrej spolupráci s lekárom a disciplinovanom dodržiavaní liečby je možné udržať ochorenie pod kontrolou. Pri príležitosti Svetového dňa zápalových ochorení čriev (IBD), ktorý pripadá na 19. mája, pripravilo Gastroenterologické centrum Bezručova Deň otvorených dverí, počas ktorého budú mať návštevníci možnosť osobne sa poradiť s odborníkmi a nahliadnuť do priestorov najväčšieho IBD centra na Slovensku.

Typické príznaky

Zápalové ochorenia čriev, medzi ktoré patrí Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, sú chronické zápalové ochorenia tráviaceho traktu, ktorých presný pôvod zatiaľ nie je známy. Ochorenia sa zvyčajne objavujú v mladom veku, najčastejšie medzi 15. a 30. rokom života, a vyznačujú sa striedaním období pokoja a aktívnych zápalových fáz.

Typickými príznakmi vzplanutia zápalu sú časté hnačky, často s prímesou krvi a hlienu, pocity nafúknutia, bolesti brucha, zvýšená teplota, chudokrvnosť, nechutenstvo a strata hmotnosti,“ približuje medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova Tibor Hlavatý. Diagnostika IBD si vyžaduje komplexné vyšetrenie, ktoré zahŕňa laboratórne testy a najmä kolonoskopiu. Tá poskytuje detailný prehľad o stave čriev.

Včasná diagnostika

Kolonoskopia môže u pacientov vyvolávať obavy, preto ju na našom pracovisku realizujeme v analgosedácii, čo zabezpečuje, že vyšetrenie je pre pacienta úplne bezbolestné,“ vysvetľuje Anna Gojdičová, vedúca lekárka Centra pre špecializovanú liečbu IBD na Poliklinike Bezručova. Včasná diagnostika a rýchly začiatok liečby môžu významne ovplyvniť priebeh ochorenia a predísť vážnym komplikáciám.

Dnes máme k dispozícii moderné terapeutické možnosti, ktoré sú veľmi účinné, ak sa nasadia včas. Portfólio liekov sa neustále rozširuje, a ak niektorý nezaberie, existuje možnosť prechodu na iný. V rámci centra poskytujeme aj biologickú liečbu, ktorá cielene zasahuje do imunitného systému a zápalových procesov,“ dopĺňa profesor Hlavatý. Okrem medikamentóznej liečby je dôležitá aj úprava životného štýlu.

Vhodný životný štýl a jedálniček

Fajčenie výrazne zhoršuje prekrvenie sliznice tenkého čreva, oslabuje jej obranyschopnosť a podporuje zápaly. Odvykanie od fajčenia je preto základným krokom po stanovení diagnózy,“ upozorňuje Gojdičová. Strava by mala byť vyvážená, bohatá na bielkoviny, vlákninu a vitamíny.

V rámci nutričnej terapie pomáhame pacientom zostaviť individuálny jedálniček, ktorý podporí imunitný systém, zmierni zápaly a zlepší celkovú kvalitu života,“ dopĺňa Hlavatý.

Deň otvorených dverí pri príležitosti Svetového dňa IBD sa uskutoční 19. mája 2025 od 15.00 do 17.00 h. Návštevníci si budú môcť prezrieť priestory centra pre detských aj dospelých pacientov, osobne sa porozprávať s lekármi špecializovanými na liečbu IBD a konzultovať možnosti výživovej podpory s nutričnými terapeutmi.

Viac k osobe: Tibor Hlavatý

Ďalšie k téme

Odporúčané