Zapoja sa do celoplošného testovania na COVID-19 aj ambulantní lekári? Minister ich nevie povolať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Virginia Mayo)

Minister zdravotníctva Marek Krajčí žiada zdravotníkov, aby pomohli pri celoplošnom testovaní Slovákov na COVID-19.

Participovať na odbere vzoriek môžu už najbližší víkend, kedy prebehne pilotné testovanie obyvateľov na Orave a v okrese Bardejov.

Zdravotníci sa môžu zaregistrovať online

Podľa agentúry SITA už rezort zdravotníctva na stránke korona.gov.sk umožnil zdravotníkom zaregistrovať sa. Prihlásiť sa môžu aj študenti lekárskych fakúlt, ošetrovateľstva a urgentnej medicíny. Zároveň si môžu zvoliť, či budú pomáhať priamo pri odberoch, alebo vyhodnocovaní týchto výsledkov a taktiež, v ktorých dňoch aj okresoch.

Na celoplošné pretestovanie Slovákov bude treba asi 20-tisíc zdravotníkov. Každý z nich dostane odmenu sedem eur na hodinu plus rizikový príplatok, ktorý bude vypočítaný podľa počtu pozitívne testovaných v danom odberovom mieste.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Rizikový príplatok

Ľudia, ktorí budú robiť výtery z nosohltanu, budú mať príplatok 20 eur za jeden pozitívny prípad,“ uviedol predseda vlády Igor Matovič. Doplnil, že doteraz prejavilo záujem zapojiť sa už 465 zdravotníkov.

Krajčí nemá právomoc povolať zdravotníkov

Ako sa v diskusnej relácii Druhá vlna na RTVS vyjadril minister zdravotníctva, nevie povolať zdravotníkov na celoplošné testovanie. Na to majú právomoc len okresné úrady, ktoré môžu dať mobilizačný príkaz na základe potreby.

V prípade ambulantných lekárov z praxe ide o „slobodné povolenie“ a je teda na nich, či priložia ruku k dielu.

Pomôžu aj ambulantní lekári?

Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) sme sa preto spýtali, či budú pri pri operácii „Spoločná zodpovednosť“ nápomocní aj ambulantní lekári.

Prezidentka ZAP Zuzana Dolinková reagovala, že zväz od začiatku ponúka ministerstvu zdravotníctva a ministrovi Krajčímu systémovú spoluprácu vo všetkých oblastiach. O to viac v čase vrcholiacej pandémie.

„Mrzí nás, že doteraz ho ambulantní lekári absolútne nezaujímali a dnes ich prosí o pomoc v tejto unikátnej celospoločenskej akcii, ktorá potenciálne môže výrazne pomôcť zvládnuť prudký nárast ochorení a tým chrániť zraniteľné skupiny obyvateľov, ako aj zdravotníkov, bez ktorých skolabuje celá zdravotná starostlivosť,“ dodala.

Podľa Dolinkovej by organizácia a logistika takej veľkej akcie mala byť v gescii ministerstva vnútra. Doplnila, že ambulantní lekári sú tu pre pacienta vždy a vedia, kde je ich miesto.

Súkromní lekári hovoria o nebezpečnej operácii

Podľa Asociácie súkromných lekárov SR (ASL SR) je celoplošné testovanie rýchlotestami „nepripravené, nesprávne a nebezpečné“. Asociácia to uviedla na sociálnej sieti Facebook.

ASL SR v príspevku upozornila, že mnohí z lekárov sú starší ako 65 rokov alebo majú deti vo veku do 15 rokov. Ďalší zasa majú iný zákonný dôvod, pre ktorý im pracovná povinnosť nemôže byť uložená.

„Zastavme plošné testovanie a sadnime si za rokovací stôl. Musíme nastaviť jednoznačné pravidlá tak, aby sme zabránili rozvratu ambulancií a následnému absolútnemu kolapsu celého systému,“ navrhujú súkromní lekári, podľa ktorých môže nastať ochromenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, keď pacienti nenájdu svojho lekára v ambulancii a budú smerovať do nemocníc.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičMarek KrajčíZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyMinisterstvo vnútraZAP Zväz ambulantných poskytovateľov