Záujem lekárov o vykonávanie prehliadok mŕtvych tiel v niektorých krajoch prevyšuje možnosti rozpisov

Mŕtvola, pitva, patológ
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Od 1. októbra zabezpečuje na celom Slovensku prehliadky mŕtvych tiel Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Podľa doterajších skúseností záujem lekárov v niektorých krajoch prevyšuje možnosti rozpisov. Odznelo to na tlačovej konferencií predsedníčky ÚDZS Renáty Bláhovej, riaditeľa sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie Michala Palkoviča a ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.

Cenová špirála

Minister Lengvarský zdôraznil, že nové nastavenie celého procesu prehliadok mŕtvych tiel by malo ročne ušetriť viac ako 800-tisíc eur. Môžu sa tak vďaka tomu zvýšiť odmeny pre lekárov, ktorí tieto prehliadky vykonávajú.

Práve celkové finančné náklady na prehliadky boli v minulosti najväčším problémom zavedeného systému. Výdavky na zabezpečenie prehliadok mŕtvych tiel od roku 2017 kontinuálne narastali. Bláhová tento nárast označila ako „cenovú špirálu, ktorá sa nedala zastaviť”.

Dôvodom sú zmluvy v celkovom objeme 2,3 mil. eur s takzvanými organizátormi prehliadok mŕtvych tiel, ktoré boli v rámci verejného obstarávania uzatvorené 1. júla 2018. Bláhová dodala, že súkromné spoločnosti fungujúce ako títo organizátori navyše v niektorých prípadoch tiež postupovali s výraznými nedostatkami.

Odmeny určí nová analýza

Situácia sa dostala do kritického bodu, v ktorom hrozilo, že finančné limity na rok 2021 na obhliadky mŕtvych sa mali minúť už v júni tohto roka. Preto prichádza k zmene a od 1. októbra má prehliadky na starosti ÚDZS.

„V Bratislavskom, Nitrianskom aj Trnavskom regióne dokonca záujem lekárov o túto službu prevyšuje možnosti rozpisov z dobrovoľnosti. Tiež platí, že lekári v novom systéme dostanú o 60 percent viac v porovnaní s úhradami za prehliadku mŕtveho tela do roku 2018,” doplnil Palkovič.

O koľko sa ďalej navýšia odmeny pre obhliadajúcich lekárov určí analýza, ktorú ÚDZS plánuje pripraviť k 1. januáru 2022.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal PalkovičRenáta BláhováVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou