Podľa psychiatrov sa situácia v psychiatrickej starostlivosti na Slovensku zhoršuje a narastá nezáujem štátu o oblasť duševného zdravia
Poukázať na dôležitosť duševného zdravia v záujme prevencie psychických problémov a chorôb je hlavným cieľom celoslovenskej zbierky Ligy za duševné zdravie (LDZ) s názvom Dni nezábudiek.
Ako povedala novinárom koordinátorka zbierky Daniela Kevélyová, 15. ročník zbierky sa uskutoční od 3. do 7. októbra v 60 mestách a obciach na Slovensku.
Dni nezábudiek organizuje 63 koordinátorov, ktorými sú buď neziskové organizácie združené pri LDZ, materské centrá alebo školy.
Do ulíc vyjde asi 2 000 dobrovoľníkov. Záujemcovia budú môcť vložiť ľubovoľnú sumu do pokladničiek označených žltými nálepkami Ligy za duševné zdravie, za čo dostanú modrú nezábudku – symbol duševného zdravia. Okrem odznaku v tvare nezábudky budú dobrovoľníci rozdávať prispievateľom aj edukačné letáky.
Vyliečme nezáujem
Ako informoval riaditeľ a spoluzakladateľ Ligy za duševné zdravie (LDZ), výtvarník Martin Knut, v tom istom čase odštartuje aj kampaň s názvom Vyliečme nezáujem, ktorá je namierená proti nezáujmu o duševné zdravie zo strany jednotlivcov, ale aj štátu a jeho inštitúcií.
„Duševné zdravie je stále na okraji spoločnosti,“ vyhlásil. Zdôraznil, že aj v dôsledku tohto nezáujmu zaznamenali vlani na Slovensku asi 500 samovrážd, 5 000 pokusov o samovraždu a evidovali skoro pol milióna ľudí s psychickými problémami.
„V prvom rade sa musíme zaujímať o tých, ktorí to potrebujú najviac,“ konštatoval Knut a doplnil, že práve preto chcú z financií získaných zo zbierky obnoviť Linku dôvery Nezábudka, ktorá pre nedostatok peňazí už 12 rokov nefunguje. Na jej fungovanie treba vyše 60-tisíc eur ročne.
Situácia v psychiatrii sa stále zhoršuje
Podľa psychiatrov Petra Breiera a Ľubomíry Izákovej, ktorá je prezidentkou Slovenskej psychiatrickej spoločnosti, sa situácia v psychiatrickej starostlivosti na Slovensku zhoršuje a narastá nezáujem štátu o oblasť duševného zdravia.
Podľa Izákovej je nutné prijať systémové zmeny v štátnej politike starostlivosti o duševné zdravie. Je málo psychiatrov a špecializovaných ambulancií, na termín u psychiatra sa čaká aj dva mesiace.
Alarmujúci je nedostatok detských psychiatrov, pritom veľa chorôb sa začína v detstve a adolescencii. Na Slovensku nie je ani jeden detský denný stacionár, v Trnavskom a Prešovskom kraji nie je ani jeden pedopsychiater.
Chýbajú stacionáre
Ústavné zariadenia sú zastarané, chýbajú denné psychiatrické stacionáre, na celom Slovensku je ich len 15, niektoré regióny nemajú žiadne.
Práve denné stacionáre sú podľa Izákovej nevyhnutné, aby sa pacienti po hospitalizácii zaradili späť do svojej komunity. V súčasnosti nefunguje ani jedna 24-hodinová linka dôvery, neexistujú krízové centrá, čo znamená, že ľudia v kríze sa nemajú na koho obrátiť.
Psychoterapia je na Slovensku nedostatočná, nemá pravidlá a nehradia ju poisťovne.
„Nezáujem o psychiatriu vychádza zo spoločnosti. Keď duševné zdravie nezaujíma ľudí, nezaujíma ani politikov,“ uzavrela Izáková.